site.btaОБНОВЕНА Тръмп разглежда възможностите за запазване на "Тик Ток" в САЩ, съобщи негов съветник
Конгресменът от Флорида Майк Уолц, който бе посочен от новоизбрания президент Доналд Тръмп за негов съветник по националната сигурност, обяви, че Тръмп разглежда възможностите за запазване на социалната мрежа "Тик Ток" в САЩ, предадоха световните агенции.
Уолц каза това в интервю пред телевизия "Фокс нюз", запитан отговаря ли на истината публикация на в. "Вашингтон пост", че Тръмп обмисля да подпише изпълнителна заповед, с която да отмени прилагането на федерален закон, който заплашва да забрани популярната видеоплатформа. Със сходно твърдение излезе и в. "Ню Йорк таймс"
Миналата седмица Върховният съд на САЩ изслуша аргументите на двете страни по делото, заведено от китайската компания майка на "Тик Ток" - "Байт денс", и потребители на приложението, с което те се опитват да отменят прилагането на закона. Засега изглежда вероятно съдиите да подкрепят закона, който изисква "Байт денс" да преотстъпи собствеността върху "Тик Ток", или платформата рискува да бъде забранена на един от най-големите си пазари.
"Ако Върховният съд излезе с решение в полза на закона, президентът Тръмп е много ясен: първо, "Тик Ток" е чудесна платформа, която много американци използват и която беше чудесна за кампанията му и за разпространяването на посланието му, и второ: той ще защити личните данни на потребителите", каза Уолц.
Пред „Фокс нюз“ Уолц, добави, че новата администрация ще остави „Тик Ток“ да работи, докато не се постигне сделка за това приложение. "Ще въведем мерки, които ще позволят на „Тик Ток“ да не замръкне“, каза Уолц. Той отбеляза, че новият закон дава на властите възможност за 90-дневно удължаване на срока, през който китайският собственик на „Тик Ток“, компанията „Байт денс“ да финализира преотстъпването на приложението, предаде Ройтерс.
Говорителката на преходния екип на Тръмп Карълайн Левит каза, че Тръмп на няколко пъти е изразил желание да спаси „Тик Ток“.
Ройтерс съобщава, че „Тик Ток“ планира да преустанови в неделя операциите на „Тик Ток“ в САЩ. Там приложението е използвано от 170 милиона американци. Тогава в сила би трябвало да влезе американска федерална забрана срещу него.
Вчера представители на Белия дом казаха, че настоящият държавен глава Джо Байдън не планира намеса, за да блокира забраната в последните си дни в Белия дом, освен ако Върховният съд, който също е сезиран по случая, не произнесе нещо друго.
Законът със забраната, подписан през април, забранява ново сваляне на „Тик Ток“ в магазините с приложения на „Епъл“ и на „Гугъл“, ако компанията „Байт Денс“ не успее в даден срок да преотстъпи. Потребители, които сега са си свалили приложението, на теория ще могат да го използват, но законът забранява на американски компании да предоставят услуги за разпространението му, поддръжката или актуализирането му, след като забраната влезе в действие. Според закона обаче президентът може да разпореди еднократно отлагане на забраната за срок от 90 дни, ако уведоми Конгреса, че има значителен напредък и че има законни споразумения в действие, които ще позволят на „Байт денс“ да се откаже от приложението в срок от три месеца.
Вчера номинираната от Тръмп за правосъден министър - Пам Бонди, отклони въпрос, свързан със забраната на "Тик Ток", по време на изслушването си в Сената, който трябва да я утвърди на поста, припомня АП.
Тръмп промени позицията си по отношение на популярното приложение. По време на първия си мандат той се опита да забрани платформата поради опасения за националната сигурност. Заради кампанията си преди президентските избори в САЩ на 8 ноември 2024 г. обаче Тръмп се присъедини към "Тик Ток", като екипът му използваше платформата, за да стигне до по-младите избиратели. Впоследствие новоизбраният президент обеща "да спаси" "Тик Ток" отдаде дължимото на платформата, че му е помогнала да спечели повече гласове от младите американци, отбелязва АП.
/ДИ/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text