site.btaБългария спечели сребро на Европейското първенство по баскетбол за момчета до 16 години в дивизия "Б"

снимка: Българска федерация по баскетбол

България претърпя поражение от Хърватия с 67:85 (14:26, 16:21, 24:20, 13:18) във финала на Европейското първенство по баскетбол за момчета до 16 години в дивизия "Б" в Питещ (Румъния) и завърши на второ място. Така националите, водени от селекционера Стойо Чолаков, допуснаха единствената си загуба на шампионата и останаха със сребърните медали, но още с участието на финала си бяха осигурили класиране в дивизия "А" през следващата година.

За последно България взе медал при подрастващите в дивизия "Б" през 2019-а в Прищина (Косово), когато националките до 20 години спечелиха титлата.

Българските баскетболисти бяха догонващи в резултата през целия мач срещу хърватите, които водеха с 47:30 на почивката и с 67:54 след 30 минути игра. Националите направиха добра трета четвърт, но в началото на заключителните 10 минути Хърватия натрупа още по-солидна преднина.

Най-голямата разлика в двубоя бе 25 точки в полза на хърватите, които имаха превъзходство в борбата (42-34) и направиха доста по-малко грешки (12-21).

Михаил Калинов и Калоян Колев отбелязаха по 12 точки за българския тим, Ивайло Скрински добави 11, а Александър Божков – 10 точки и 9 борби.

За хърватите с 26 точки и 9 борби се отличи Борна Катанович.

Към 01:19 на 26.07.2024 Новините от днес