site.btaБългария се класира за финала на Европейското първенство по баскетбол за момчета до 16 години и спечели промоция в дивизия "А"

снимка: Българска федерация по баскетбол

България победи Румъния с 67:56 (14:17, 19:11, 15:16, 19:12) в полуфинален двубой от Европейското първенство по баскетбол за момчета до 16 години в дивизия "В" в Питещ (Румъния) и се класира за финала. Българският национален тим, воден от селекционера Стойо Чолаков, изпълни и голямата си цел - място в елитната дивизия "А" през следващата година.

Успехът над домакините бе шести пореден за националите, които в сблъсък за титлата на шампионата ще излязат срещу победителя от втория полуфинал между отборите на Хърватия и Грузия утре (13 август) от 20:30 часа.

Българите изоставаха с 14:17 след първите 10 минути игра, но осъществиха обрат във втората четвърт, държаха инициативата до края и демонстрираха по-ефективна стрелба срещу румънците.

На почивката България взе аванс от 33:38, а след оспорвана трета четвърт резултатът бе 48:44. До края националите не позволиха на тима на Румъния да мечтае за нов обрат.

Ивайло Скрински реализира 15 точки, 4 борби и 3 асистенции за победата, а Даниел Хинков добави 14 точки и 4 борби. Михаил Калинов се отчете с 11 точки, 2 борби и 5 асистенции, а с 10 точки и 5 борби завърши Калоян Балканджиев.

За Румъния Мелвин Дубук отбеляза 12 точки и 5 борби.

Към 23:10 на 25.07.2024 Новините от днес