site.btaБългария се класира за полуфиналите на Европейското първенство по баскетбол за момчета до 16 години

снимка БТА, архив

Националният отбор на България победи Чехия с 81:54 (19:12, 19:13, 25:13, 18:16) в четвъртфинален мач от Европейското първенство по баскетбол за момчета до 16 години в дивизия В в Питещ (Румъния). Така тимът се класира за полуфиналите и се доближи до голямата цел – място в топ 3 и влизане в дивизия А.

Успехът бе пети пореден за българите, които записаха четири победи в груповата фаза и нямат загуба до момента на шампионата. Съперник на националите в спора за място на финала ще бъдат домакините от Румъния, а двубоят е в събота (12 август) от 18:00 часа. В другия полуфинал ще се срещнат отборите на Хърватия и Грузия.

Българските баскетболисти имаха превъзходство през целия мач срещу Чехия, като до почивката натрупаха преднина от 38:25. Те демонстрираха по-комбинативна игра, по-ефективна стрелба за 2 точки (56%-33.33%) и направиха доста по-малко грешки от противника (17-30). Воденият от селекционера Стойо Чолаков състав изигра още по-убедителна трета четвърт и се откъсна с 63:38 преди последните 10 минути, а най-голямата разлика достигна 33 точки в полза на България.

Ивайло Скрински и Даниел Хинков реализираха по 16 точки за успеха. Скрински добави 5 борби и 2 асистенции, а Хинков – 5 борби и 1 асистенция. Михаил Калинов отбеляза 11 точки и овладя 3 борби.

За Чехия Марек Волф завърши с 20 точки и 4 борби.

Към 23:06 на 25.07.2024 Новините от днес