site.btaУвеличава се издръжката за обучение в 48 направления и промените ще обхват близо 140 000 студенти и докторанти в държавните университети


Увеличават се средствата, които държавата предоставя за издръжка на студентите в 48 професионални направления. Това реши Министерският съвет, като прие изменение на постановление 162 за определяне на диференцирани нормативи за издръжка на обучението за един студент по професионални направления, съобщи правителствената пресслужба.
Промените ще обхванат близо 140 000 студенти и докторанти в държавните висши училища. Необходимите средства за увеличение на издръжката им са в индикативен размер от 41 милиона лева и са разчетени в проекта на Закона за държавния бюджет.
С решението се повишават коефициентите за отделните професионални направления, по които се умножава базовата издръжка от 719 лева на студент.
С промените се продължава политиката, заложена в Стратегията за развитие на висшето образование, за концентриране на финансирането в професионалните направления и висшите училища, получили по-висока оценка за качество и съответствие с потребностите на пазара на труда, преструктуриране към професионални направления, за които се очаква бъдещ недостиг от кадри и насърчаване на профилната оптимизация. Измененията ще намалят разликата между професионалните направления с най-ниски и най-високи нормативи, което ще увеличи делът на средствата за приоритетни направления и специалности.
С увеличението на нормативите за издръжка на обучението се осигуряват и необходимите средства за повишение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища за достигане на средна брутна заплата не по-малка от 180 процента от средната брутна за страната.
Със същото решение се променя и постановление 328 за определяне на средствата от държавния бюджет за издръжка на обучението в държавните висши училища в зависимост от комплексна оценка за качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда. С измененията ще се намали разликата между размерите на коефициентите, които получават класираното на първо място висше училище и тези на следващите места.
Както писа БТА по-рано днес, на 2780 лева се увеличава минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища. По този начин действащата в момента заплата се повишава с 264 лева, което е ръст от 10,5 процента, съобщи пресцентърът на МОН.
Новите възнаграждения в университетите бяха договорени днес между министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и двата национално представителни синдиката в областта на висшето образование.
/ХТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина