site.btaДве изложби отбелязват 1140 години от успението на св. Методий


Две изложби – „Азбука и история“ и „Св. Методий славянобългарски“ отбелязват 1140 години от успението на св. Методий. Откриването е на 4 април в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ), съобщават организаторите.
Изложбите са под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова.
Ще бъдат представени един ръкопис и старопечатна книга от колекциите на НБКМ, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи, разказват от НБКМ. Документите за св. Методий са оригинали от фонда на библиотеката.
Изложбата „Азбука и история“ представя ролята на азбуката в културната история на славянските народи и на писмеността като основата на историческата памет на човечеството, разказват от Държавния културен институт към Министерството на външните работи (ДКИ). В експозицията е използван материал основно от архива на Центъра за славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев“ към СУ „Св. Климент Охридски“, както и от редица български и чуждестранни книгохранилища. Изложбата е съвместен проект на ДКИ, Центъра „Иван Дуйчев“ и фондацията „Елена и Иван Дуйчеви“.
На 24 ще бъдат представени етапите от развитието на двете славянски азбуки – глаголицата и кирилицата и промените им като писмени системи с идеята да се разкрият политическите и културно-исторически факти, които са ги предизвикали. „Интересът към проблемите на ранната графика и писмена култура на славянските народи не е самоцел. Чрез преосмислянето на някои устойчиви стереотипи, свързани с писането, азбуката могат да се откроят нейните изразни възможности отвъд лингвистичния й хоризонт“, разказват от ДКИ. Желанието на авторите на изложбата е да покажат ключовото място на Първото и Второто българско царство в оформянето на кирилицата като общославянска писмена система през Средновековието, а на един по-късен етап – да я представят като инструмент за етническа идентификация на отделните славянски народи. Автор на изложбата е проф. Вася Велинова. Консултанти са проф. Казимир Попконстантинов и проф. Аксиния Джурова.
/ДД
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text