site.btaБългария може да извлече огромна полза от плановете за превъоръжаване на ЕС, смята евродепутатът Ивайло Вълчев


България може да извлече огромна полза от плановете за превъоръжаване на ЕС. Това каза в интервю за БТА българският евродепутат от групата на Европейските консерватори и реформисти Ивайло Вълчев.
През март Европейската комисия представи Бяла книга за европейската отбрана — готовност за 2030 г. и Плана „ReArm Europe“/Готовност 2030, който дава възможност за изразходване на над 800 млрд. евро.
Според Вълчев планът се появява като реакция на това, което САЩ правят в последните месец-два, но е твърде пожелателен. Европа твърде дълго време разчиташе на спокойствието, че има един голям съюзник, отбеляза евродепутатът. Изведнъж на Европа й се наложи да се събуди и да започне да взема решения. По думите му планът обяснява много добре какво искаме всички да се случи, но без да чертае линиите как точно ще стане.
Виждаме как в някои от европейските страни, така доста необосновано, но пък донякъде успешно, се опитват да покажат нуждата от такива разходи като стреснат хората. Честно е във всяка страна да бъде обяснено на хората защо и как, а не да бъдат плашени, за да бъдат принудени да приемат идеята за такива разходи, коментира Вълчев.
Всеки един трябва да обясни в своята страна защо се прави това нещо и какво конкретно ще последва. Не трябва да се подаваме на пропагандата, според която в България едва ли не сега правим една обща армия и я изпращаме в някаква неизвестна посока да се бие, каза Ивайло Вълчев. Въобще не става дума за обща армия, а за създаване по-скоро на едно ново ниво на координация между европейските страни на ниво въоръжени сили. Относно индустрията Вълчев обясни, че Бялата книга се говори за привличане на стратегически партньори. Това са страни, които са извън Европейския съюз, извън НАТО. Европа би могла да се събере в работата по своето превъоръжаване с Норвегия, Канада и Индия дори, обясни българският евродепутат.
Евродепутатът отбеляза, че средствата няма да бъдат само за автомати, оръдия, снаряди, куршуми, самолети или за танкове, а цяла научно-развойна дейност. Европа има много да наваксва, защото Европа трябва да започне да произвежда своя високоинтелигентна техника, дронове. В тези пари ще влезе това Европа да изгради своя сателитна мрежа, защото очевидно на един съюзник, който днес може да е в едно настроение, утре да е в друго и да те отреже от достъпа до сателитната информация, няма как да се разчита в трудни времена. В много неща Европа ще трябва да започне от нулата, каза евродепутатът.
Голяма част от средствата ще дойдат при нас за инфраструктура, защото когато започнеш да правиш такива планове за обща сигурност, няма как да постигнеш всичко това без да имаш подходящата инфраструктура - пътища, летища, магистрали, посочи Вълчев. Магистрала "Черно море" е само една много малка част от един коридор, който трябва да тръгне от Италия, да минава през Южните Балкани, да върви по Черно море и да стигне до Молдова, евентуално до Украйна. България е част от една такава огромна архитектура, от която ще бъде глупаво да не се възползваме. Още повече в сегашния момент, когато и НАТО и ЕС подчертават сигурността на Източния си фланг, обясни Вълчев.
„ReArm Europe“/Готовност 2030 г.
На 4 март председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи план за превъоръжаването на ЕС. Според предложението държавите от ЕС ще бъдат освободени от изискванията за бюджетните разходи, когато влагат средства в отбрана. Предвижда се държавите да имат свободата да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване, така че да ги използват за отбранителни цели. Фон дер Лайен предложи 150 млрд. евро да бъдат осигурени чрез заеми за доставката на боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, ракети и дронове.
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text