site.btaОБНОВЕНА На 90-годишна възраст почина световноизвестният актьор Ричард Чембърлейн


Световноизвестният актьор Ричард Чембърлейн, познат на зрителите в България от сериала „Птиците умират сами“, е починал на 90-годишна възраст на Хавайските острови от усложнения след прекаран инсулт, предаде Асошиейтед прес. Новината съобщи пи ар агентът на актьора Харлан Бол.
Чембърлейн е роден в Бевърли Хилс на 31 март 1934 г. Първоначално учи за художник. После попада в армията през Корейската война. След като се връща от нея, решава да учи за актьор.
Висок, излъчващ класическа романтика, американецът Чембърлейн се превръща още от началото в любимец на дамите, които попадат на първия сериал, който го прави световноизвестен в периода 1961 г. – 1966 г. – „Доктор Килдеър“. Сериалът е на върха на класациите по популярност в този период.
Последват участия в други телевизионни продукции. Впечатляващо е изпълнението на Ричард Чембърлейн в сериала „Шогун“, с който той също е познат на българската публика.
През 1983 г. сериалът „Птиците умират сами“ по едноименния роман на писателката Колин Маккълоу го изстрелва на челно място и в класациите за най-романтичен, елегантен и сексапилен актьор. Там Чембърлейн играе ролята на свещеник, запленен от млада жена, която познава още от дете и с която в крайна сметка той има и плътска връзка. Партньорка в сериала му е Рейчъл Уорд.
За „Шогун“ и „Птиците умират сами“ Чембърлейн печели американската награда „Златен глобус“. Но всъщност първото му такова отличие е за „Доктор Килдеър“.
Когато обаче зрителите започват да губят интерес към сериалите от типа минипродукции, Чембърлейн се преориентира към театъра, където участва и в мюзикъла „Моята прекрасна лейди“ в ролята на Хенри Хигинс и в мюзикъла „Звукът на музиката“ в ролята на капитан Фон Трап.
През 1996 г. Ричард Чембърлейн отново изигра ролята на свещеника в телевизионната поредица „Птиците умират сами – липсващите години“. Филмът е допълнение към оригиналния сериал и проследява период от живота на главните герои, който не фигурира в оригиналния роман на Маккълоу.
Чембърлейн играе в редица филмови продукции, сред които „Любители на музика“, където се превъплъщава в ролята на Чайковски, и „Тримата мускетари“.
През 2003 г. Ричард Чембърлейн индиректно разбива сърцата на почитателките си, като признава в автобиографичната си книга Shattered Love, че е хомосексуален и е бил принуден да крие това години наред. Мнозина в Холивуд обаче са го знаели от доста време, отбелязва Асошиейтед прес. Той признава, че дълго време си е играл на котка и мишка по този въпрос с пресата.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text