site.btaОливър Стоун ще даде показания пред Конгреса на САЩ след разсекретяването на документи за убийството на Кенеди


Американският режисьор Оливър Стоун, чийто филм "Джей Еф Кей" от 1991 г. представя убийството на президента Джон Ф. Кенеди като дело на сенчеста правителствена конспирация, ще даде днес пред Конгреса показания за хиляди новоразсекретени правителствени документи, свързани с убийството на 35-ия президент на САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Според учени досиетата, които президентът Доналд Тръмп нареди да бъдат разсекретени, не показват нищо, което да оборва заключението, че Кенеди е бил убит от самостоятелно действалия Лий Харви Осуалд. Много от документите вече са били публикувани и преди, но в сегашния си вид са редактирани, включително чрез премахването на номера на социални осигуровки, чието публикуване разгневи хората, чиято лична информация бе разкрита.
Първото изслушване на Работната група в Камарата на представителите на Конгреса на САЩ за разсекретяване на федерални тайни ще се проведе пет десетилетия след като разследването на Комисията "Уорън" (президентската комисия, сформирана от президента Линдън Джонсън, за разследване на убийството на президента Джон Ф. Кенеди) стига до заключението, че Лий Харви Осуалд, 24-годишен бивш морски пехотинец, е действал сам, като е прострелял смъртоносно Кенеди, когато кортежът на президента е завършвал маршрута на парада в центъра на Далас на 22 ноември 1963 г.
Председателката на Работната група за разсекретяване на федералните тайни Анна Паулина Луна, член на Камарата на представителите на САЩ от щата Флорида, заяви миналия месец, че иска да работи с писатели и изследователи, за да помогне за разрешаването на "един от най-големите студени случаи (неразкрити престъпления) в историята на САЩ".
Учени и историци обаче не разглеждат убийството като "студен случай", тъй като смятат, че доказателствата за Осуалд като един-единствен стрелец са силни, отбелязва АП.
Филмът "Джей Еф Кей" на Оливър Стоун е номиниран за осем награди "Оскар", включително за най-добър филм, и печели две отличия. Той също така носи приходи в размер на над 200 милиона долара, но също така е преследван от въпроси за достоверността си, обобщава АП.
Последното официално разследване Конгреса на САЩ на убийството на Джон Ф. Кенеди приключи през 1978 г., когато комисия на Камарата на представителите публикува доклад, който стига до извода, че Съветският съюз, Куба, организираната престъпност, Централното разузнавателно управление (ЦРУ) и Федералното бюро за разследване (ФБР) не са замесени, но Кенеди "вероятно е бил убит в резултат на заговор". През 1976 г. комисия на Сената на САЩ заявява, че не е открила достатъчно доказателства, "за да обоснове заключение, че е имало заговор".
Лий Харви Осуалд е задържан от полицията 90 минути след убийството на Кенеди на 22 ноември 1963 г. Два дни по-късно той е прострелян смъртоносно от собственика на нощен клуб Джак Руби, докато е прехвърлян в затвор - операция, която е предавана на живо по телевизията.
/НС/
news.modal.header
news.modal.text