site.btaКонференцията на БТА в Букурещ опровергава клишето, че българи и румънци трудно работим заедно и не използваме ресурсите на Европа, каза журналистът Бойко Василев


Днешното събитие опровергава едно клише - че ние, българи и румънци, трудно работим заедно, че не се познаваме и че не използваме ресурсите на Европа, за да правим наши собствени неща. Това каза журналистът и водещ на предаването "Панорама" по Българската национална телевизия Бойко Василев по време на организираната от БТА трансгранична конференция по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание" в пресклуба на Агенцията в Букурещ, Румъния.
Той обясни и как се е родило това клише.
"Румъния и България бяха винаги заедно в тандем - както за НАТО, така и за Европейския съюз по-късно. Тогава те останаха двете съседни страни, които се познават най-малко. Винаги съм се чудил защо. България и Румъния всъщност много си приличат. Дори по времето на комунизма двете страни знаеха за себе си доста неща - в буквалния смисъл на думата", каза Василев и даде пример как българите са следили румънската литература и изкуство, познавали са дори румънските сериали. В същото време мнозина румънци са гледали Българската национална телевизия.
"Някак си обаче това знание през последните 30 години се загуби, защото решихме, че вместо да гледаме себе си, можем да гледаме поотделно към Запада, към Европа. Винаги съм смятал това нещо за доста погрешно, защото то води до доста комично състезание "Кой е повече Запад?", "Кой е по-малко Балкани?". А Румъния въобще не иска да бъде Балкани. Между другото, никой не иска да бъде Балкани. Единствено България не може да избяга от тях, защото въпросната планина минава през средата ѝ", каза Василев.
По думите му никой не иска да бъде "Изток". "Дори веднъж на подобна конференция, където имаше много други страни, предложих да се обединим около политически коректното название - "Регионът". Защото в това смешно и комично състезание, в което в края на краищата всички ще пристигнем по едно и също време на Запад, губим невероятно знание един за друг. Макар че днешната конференция показва, че все пак не губим кой знае колко", каза още журналистът.
Той информира, че наскоро е интервюирал румънския писател Мирча Картареску. "И се оказа, че в България има общност, която изключително много харесва този за мен велик румънски писател. А един български интелектуалец, който също е писател, проф. Иван Станков от Великотърновския университет, е намерил време не просто да преведе Картареску, а да преведе повечето от Картареску. Всеки, който познава творчеството на този писател, знае много добре, че ако съберете няколко от по-големите му книги и ги изпуснете, могат да ви счупят крака, както самият писател ми каза на мен", обясни Василев.
Той заяви, че според него една от най-големите опасности в днешния свят е, че започваме да живеем в свят без посредници.
"Ние, журналистите, ставаме все по-ненужни, защото политиците могат да използват "Фейсбук" и "Инстаграм". Пиарите и те стават все по-ненужни, защото не ти трябва посредник, за да излезеш по мрежите. "Уикилийкс" компрометира най-голямата ценност на дипломацията, а именно тайната. Нашите лидери нямат нужда дори от много добър посланик, за да могат да се чуят по телефона, ако, разбира се, говорят езици. И преводачите стоят притеснени пред тайната, която носи изкуственият интелект и дали ще им вземе професията", обясни Бойко Василев.
По думите му свят без посредници е много тъжен свят, в който всеки крещи своята история през мрежите и въобще не се интересува от другия.
"Изключително важно е, например, че БТА има тук не просто кореспондент, а интелектуалец, истински добър журналист и човек, който може да събира световете и да ги харесва заедно и поотделно, в лицето на Мартина Ганчева", каза Василев.
Той се надява всеки да бъде такъв посредник и да покажем, че светът има нужда от взаимно разбиране и тълкование.
"Тъкмо тогава ще разберем колко сме близки. Както навремето беше създадена теорията за Балканския езиков съюз - която показва, че макар нашият език да е славянски, а вашият език да е латински, те се подчиняват на едни и същи граматически правила", обясни още Василев.
Той заяви, че единственото голямо нещо, което можем да кажем на Европа днес, е, че "с умението си да бъдем посредници можем да съберем заедно европейското и националното".
"И да убедим Европа, че сблъсъкът между идентичност и глобално е безсмислен, че българи и румънци знаем много добре кои сме, обичаме родното си място, държим на него, но това не ни прави по-малки европейци. Мисля, че Европа има нужда от този балкански урок, въпреки че никой не обича Балканите", заяви Василев.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text