site.btaПлевенчанката Мария Дамянова се класира на първо място на международно състезание по танци във Виена


Мария Дамянова от Плевен стана първа на международно състезание по танци Fest Info Dance International Competition Austria 2025, проведено във Виена. Момичето, което е на 19 години, е класирано на първо място в категорията Commercial/MTV Dance в стил кей-поп (корейски съвременни танци). Това разказа Мария пред БТА след завръщането си от австрийската столица.
Плевенчанката се обучава сама, няма треньор, не посещава школа по танци, но това не й пречи да преодолее конкуренцията на 180 танцьори в своята категория и да се класира на първо място.
Състезавах се с изключително талантливи танцьори от Германия, Австрия, Чехия, Унгария, Италия, Франция, Сърбия, Украйна, Румъния и други държави. Хореографията, с която се представих, е компилация от песните Money и Rockstar на кей-поп изпълнителката Лиса от група "Блекпинк", допълни Мария.
Победата в Австрия й дава право на участие като представител на България в предстоящо международно състезание в Испания. Благодарна съм за възможността и съм изключително щастлива, че успях да представя достойно родината, каза Мария.
С кей-поп танци тя започва да се занимава от 12-годишна. Първата група, която я привлича към този стил, а постепенно и към корейската култура, е световноизвестната група Би Ти Ес. Хареса ми музиката, танците, цветовете във видеоклиповете и си казах, че искам да науча повече за азиатската култура, която ми беше непозната дотогава. Започнах да слушам и други групи, да танцувам техните танци и така вече от около шест – седем години, а от близо четири години активно участвам в състезания, разказа Мария.
Тя споделя, че танцува във всеки един свободен момент, няма график, защото за нея това е удоволствие.
За първи път участва в състезание през март 2021 г. в София. Тогава печели специална награда. След това започва да участва на по-големи форуми. Само на 15 години вече е носител на европейска купа. През 2022 г., след спечелени квалификации в София, получава квота да представя България на световно първенство в Хърватия, където получава поредно признание – първо място и златен медал.
Когато отивам на едно състезание не очаквам да спечеля, защото аз съм единственият изпълнител, който е без треньор и школа зад себе си, допълва Мария.
Тя е категорична, че срещата й с кей-поп културата е променила живота й. Започнах да уча в Amorpha academy и съм младши посланик на европейско-азиатска и източноазиатска култура. По този повод получих покана от Българското посолство в Сеул, Южна Корея, да гостувам там и се сбъдна мечтата ми да посетя тази страна. Срещнах се с посланика Петър Крайчев, с когото заедно работим по проект за културен обмен между България и Южна Корея, каза още плевенчанката.
Надявам се да се развивам в кей-поп танците, защото това ме прави изключително щастлива и вдъхновява ме, допълни Мария.
/АВП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text