site.bta"Гьоте-институт" открива културната си програма за 2022 г. с "Разводът" на Валентина Шарра
EZ 16:03:01 26-01-2022
AK1558EZ.005
Култура - изкуство - проект - "Гьоте институт"
"Гьоте-институт" открива културната си програма за 2022 г. с "Разводът" на Валентина Шарра
София, 26 януари /БТА/
"Гьоте-институт" открива културната си програма за 2022 г. с видео инсталацията "Разводът" на италианската художничка Валентина Шарра. Откриването е на 3 февруари, съобщават от института.
Можем ли да кажем сбогом на часовниците и да се разделим с традиционните си представи за времето - за неговата линеарност, необратимост и тоталност? Възможно ли е да спрем да го измерваме и вместо това да го възприемем като абстрактна субстанция, като лично усещане и фантастично пътешествие без фиксирана посока? Това са само част от въпросите, които "Разводът" задава.
Шарра предлага пътуване през времето и пространството, като ни отвежда в природата, по поречието на "каменната река" на Витоша и в дълбините на морето, в застиналите мигове на горски пожар, среща ни с възрастни и деца, с обикновени хора, физици и мечтателни образи на италианското кино.
Ще бъде показан и филм от 11 части, представящ различни концепции и хипотези, които Шарра анализира в търсенето си на дефиниция на времето и неговите проекции. Зад кадър са Райна Тенева (монтаж), Тилман Рьодигер (камера), Иво Паунов (музика и звук) и RaJa ElMad (глас).
Сюжетът предлага среща с добре познатите негови постулати - продължителност, мигновеност, необратимост, старост, минало, настояще, бъдеще, сън и наяве.
Филмът е резултат от тримесечната резиденция на художничката в академията "Шлос солитюд" (Щутгарт) в рамките на обменната резиденция Radar.Ost със софийските организации Aether, Swimming Pool и Radar Sofia и с подкрепата на "Гьоте институт".
Валентина Шарра е родена през 1983 г. в Рим. След магистърска степен по право и специализирани курсове по фотография, тя получава дипломата си с отличие през 2013 г. от Академията за изящни изкуства в Рим. Понастоящем живее и работи в София, където през 2018 г. завършва магистърска степен по скулптура в Националната художествена академия.
От 2016 г. насам прави специфично изследване за каменната скулптура, при което начинът на действие не е насочен към оформяне/лепене/придаване на форма на камъка, а фокусът е върху израстването/изграждането или трансфигурирането на потенциала на самия камък. Скулптурите й са пряко следствие от първоначалната форма или от геоложкия строеж на камъните.
През 2018 и 2019 г. Валентина Шарра е избрана от програмата за подкрепа на наградата "Гауденц Б. Руф". През 2020 г. получава стипендия в "Шлос солитюд" в рамките на Източноевропейската програма за обмен. /ДД/
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text