site.btaНай-благоприятният изход от режима на паричен съвет е присъединяването ни към еврозоната, каза подуправителят на БНБ Петър Чобанов
Най-благоприятният изход от режима на паричен съвет е присъединяването ни към еврозоната. Това каза подуправителят на БНБ Петър Чобанов в лекция пред студенти в УНСС на тема "Еврото и паричния режим", която изнесе при закриването на инициативата "Седмица на еврото" във висшето училище.
Чобанов припомни, че паричният съвет, въведен през 1997 г., създава дисциплинираща рамка за функциониране на икономиката, както и че той е неразривно свързан с еврото. Паричният съвет е много важен и е част от пътя ни към еврото, посочи Чобанов. Като пример за това той посочи, че през целият този период ние внасяме паричната политика на Европейската централна банка (EЦБ), а краткосрочните лихвени проценти на паричния ни пазар се доближават до тези в еврозоната. След присъединяването към Валутно-курсовия механизъм II (ERM 2) и към Банковия съюз на ЕС през 2020 г., най-ефективната стратегия е да приемем еврото възможно най-скоро, каза Чобанов.
Петър Чобанов, който е ръководи управление "Банково" в БНБ посочи още, че еврото ускорява процеса на конвергенция в ЕС и че ще го прави и като влезем в еврозоната. Той припомни, че преди въвеждането на паричния съвет 60 процента от външната ни търговия се извършва в щатски долари, а фиксирането на еврото и членството в ЕС бързо променят съотношението в полза на еврото. Имаме значителен ефект по отношение т.нар. ефект на богатството поради фиксирането към еврото, то запазва стойността си много по-добре от националната валута. Дисциплинираната рамка, фиксирайки се към еврото и поддържайки режима на паричен съвет, съчетана със структурни реформи и инвестиции дава възможност да се ускори конвергенцията, каза още Чобанов.
По думите му ако в едно изречение трябва да се каже защо трябва да приемем еврото, най-бързият отговор е, че в момента сме достигнали тавана на кредитния си рейтинг и оттук нататък каквото и да направим като държава, по-висок кредитен рейнинг докато не влезем в еврозоната няма да получим от кредитните агенции.
Петър Чобанов изброи предимства от присъединяването към еврозоната като намаляване на транзакционните разходи, премахване на валутния риск спрямо еврото, намаляване на вероятността от възникване на валутна криза, повишаване на кредитния рейтинг на страната - оттам на банките и на бизнеса. Ще се повиши също съвкупното търсене и производството, ще се улесни външната търговия и туризма със страните, използващи еврото. Еврото ще донесе възможен приток на инвестиции, като Чобанов добави, че това обаче зависи от цялостната среда за бизнес. Той посочи още, че с приемането на еврото ще има по-лесна сравнимост на цените между България и еврозоната поради използването на обща валута, както и ще се създаде натиск за увеличаване на производителността и поддържане на нисък темп на инфлация, защото в противен случай се губи конкурентоспособност.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text