site.btaКармен Посадас, Матиас Наврат и Аниес Дезарт ще разговарят с български читатели в НДК днес
Писателите Кармен Посадас, Матиас Наврат и Аниес Дезарт ще разговарят с български читатели в Националния дворец на културата (НДК) днес. Те са гости на Софийския международен литературен фестивал, съобщават организаторите.
Кармен Посадас е родена в Монтевидео през 1953 г,. но живее в Мадрид от 1965 г. Авторка е на есета, филмови и телевизионни сценарии, разкази, книги за деца и няколко романа. За „Малки коварства“ е удостоена с награда „Планета“ (1998). Книгите ѝ са преведени на 21 езика и са публикувани в повече от 40 страни. У нас е издадена „Легендата за Перегрина“. Модератор на срещата ѝ с българските читатели ще е Даниел Димитров.
Матиас Наврат e роден в Полша и живее в Германия. През 2012 г. публикува първия си роман „Ние двамата сами“, след което написва още четири книги. Сред тях е и „Тъжният гост“, удостоен с Европейската награда за литература през 2020 година. Модератор на разговора с публиката в НДК ще е Ани Бурова.
Аниес Дезарт започва писателската си кариера с книги за деца, а през 1993 г. публикува първия си роман за възрастни „Няколко минути на абсолютно щастие“. Освен автор, Дезарт е преводач от английски език. Финалист е на награда „Гонкур“ през 2021 г. В България Аниес Дезарт е позната с романа „Вечният годеник“. Модератор на разговора с нея ще е Тони Николов.
В културната програма на Софийския международен панаир на книгата днес е предвидена премиера на книгата „Бунтовна светлина“ на проф. Кирил Топалов. Изданието включва разкази за българските възрожденци, отразяващи най-светлите им пориви за просвета и свобода, разказват от „Български бестселър“. По-късно своята фентъзи приказка “Ом-дом на омагьосани дракони и ядосани джуджета” ще представи Нели Карамели. Темите за здравето чрез правилно движение и рехабилитация след травми ще са във фокуса в събитие, посветено на книгите на Сергей Бубновски.
Днес продължава и фестивалът за нехудожествена литература „Наука, изкуство и култура“. В категорията „Изкуствознание“ ще бъдат представени книгите „Светът като воля за песен или модернизмът на Петко Ю. Тодоров“ от Ромео Попилиев, „Весталка на операта“ от Ангел Антонов и „Употреба и функция на пространството в театралния спектакъл (от 1968 година до наши дни)“ от Петър Денчев. Модератор е Мария Василева.
Акцент в категорията „Етнология“ ще са изданията „Самодивата в българския фолклор“ от Стефана Йорова, „Пътища към устойчивостта“ от Атанаска Станчева, „Антични следи в магическите обреди от българските земи“ от Георги Мишев, „Лечители и лечителски практики в началото на XII век“ от Виолета Коцева и „За християнския празник Богоявление и неговото отразяване в Калофер: история и съвременност“ от Живко Лефтеров. Модератор е Иглика Мишкова.
В рамките на категорията „Културен туризъм“ се представят книгите „Броеница от гласове“ от Румен Стоичков, „Брезник и Брезнишко. Природни, културни и исторически забележителности“ от Димитър Тонин и „Кварталът на писателите. Пътеводител на „Бохемска София“ от Виктор Топалов. Модератор е Ивелина Кючукова.
Автографи ще раздават Чавдар Атанасов - автор на „Книга за парите за деца и тийнейджъри“, Петя Евлогиева – илюстратор на „Лиска: Знания и занимания“, „Звездалан и приключението с вулкана Там“ и „Никой не разбира от маркетинг“, Събина Георгиева, Костадин Костадинов.
Златна Костова ще представи книгата „От какавидата до пеперудата“, в която са включени непубликувани досега сценарии на писателя и режисьор Людмил Тодоров (1955-2023).
Богдан Русев ще раздава автографи на новия си криминален роман „Градът не забравя“ - последният роман от трилогията за любителите детективи Бързаков и д-р Филипова.
/ ГН
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text