site.btaНатали Сковронек, Анне Вебер и Иля Пфайфер ще представят творчеството си в НДК днес
Писателите Натали Сковронек, Анне Вебер и Иля Пфайфер ще представят творчеството си в Националния дворец на културата (НДК) днес. Те са гости на Софийския международен литературен фестивал, съобщават организаторите.
Белгийската авторка Натали Сковронек ще представи романа си „Картата на разкаянието“. С книгата писателката е спечелила Европейската награда за литература през 2020 г. Романът представлява портрет на жена, разкъсвана от чувствата си към двама мъже. Интроспективна и философска, книгата третира универсалните теми за любовта, самотата и загубата. През цялото време изниква въпросът какво дължим на нашите близки и какво ни дължат те, разказват издателите от „Колибри“. Модератор на срещата ще е Мария Касимова.
Анне Вебер е родена през 1964 г. в Офенбах на Майн, а днес живее в Париж. Пише на немски и на френски, превежда от и на двата езика. На български език е преведена книгата ѝ „Анет, епос за една героиня“. В нея авторката разказва за живота на Ан Боманоар – жена, която съвсем млада става член на съпротивата във Франция през Втората световна война, спасява двама еврейски младежи от смърт. По-късно получава специално отличие от мемориалния комплекс „Яд Вашем“. През 2020 г. книгата е отличена с наградата за роман на годината, връчвана от Германския борсов съюз на книжарите. Модератор на срещата с българските читатели ще е Жанина Драгостинова.
Иля Леонард Пфайфер е нидерландски писател. У нас е издадена книгата „Гранд хотел Европа“ (2018), а последната му творба е историческият роман „Алкивиад“ (2023). „Писателят се настанява в разположения някъде в Италия „Гранд хотел Европа“, за да напише книга за туризма и да си отговори на въпроса къде са се объркали нещата с Клио, в която се е влюбил в Генуа и с която е заживял във Венеция. Заедно с това нараства любопитството му към чудатите обитатели на хотела, дошли сякаш от една далечна и по-елегантна епоха“, разказват за „Гранд хотел Европа“ българските издатели от „Колибри“. По думите им книгата е едновременно художествена литература и есеистика, роман за една голяма любов, но и роман за историята на Стария континент, за незавидното му настояще и за проблематичното му бъдеще. Модератор на срещата с Иля Пфайфер ще е Георги Милков.
В програмата на Софийския международен литературен фестивал днес е предвидена среща още с Паулина Георгиева. Тя е автор на романа „Симулацията“ (2022), както и на разкази, публикувани в различни печатни и електронни медии, и отличени в литературни конкурси. Носител е на голямата награда на петия националeн литературен конкурс „Атанас Липчев“ (2019), специалната награда на литературния конкурс „Кутия с неизпратени писма“, организиран от Клуба на дейците на културата „Нов живец“ – Атина (2019), отличие в националния конкурс за кратък разказ „Тетрадката“ (2019). Стипендиант е на фондация „Елизабет Костова“ в Созополските семинари по творческо писане през 2023 г. Романът „Малки грехове“ е новата книга на авторката. Модератор на срещата на Георгиева с читателите в НДК ще е директорът на дирекция ЛИК в БТА доц. Георги Лозанов.
Културната програма на Софийския международен панаир на книгата предвижда представяне на книгата „Династията на Балгурите“ от Йордан Йорданов. Изданието е научно-изследователски труд, проследяващ древната и съвременната етногенеза на европейските народи, разселването и миграциите им, последващото формиране на културите и тяхното хронологично проявление във времето за достигане на днешната еволюция, посочват издателите от „Атеа“.
В литературния кът ще бъде представена книгата „Прегърни ме силно” на д-р Сю Джонсън. Тя е посветена на емоционално фокусираната терапия. Ще има още премиера на книгата „Християнска публицистика 2016 – 2023 г.“ от Калин Янакиев.
Автографи ще дават преводачката Александра Петрова – върху нови книги на поета Карлос Кардозо и писателя Хектор Биси, Текла Алексиева („Откраднатият лик и други приказки“), Сатанасов (комикс „Бион“, том 1 и 2), Стефан Гончаров – върху романа „Вълчи бяг“ на Шерщин Екман, Милена Крумова („Синхрон“), Йорданка Ушева („Астро-лунен календар 2025“), Мартин Кръстев („Безопасни игли и чуждо одобрение“).
Неда Узунколева ще говори за романа си „Днес не ми се излиза“. Тя е лауреатът за 2024 г. на националната награда за литературен дебют „Южна пролет“. Книгата спечели още наградата за дебют на литературните награди „Перото“ тази година.
Мария Пеева, известна още с псевдонима си Мама Нинджа, ще раздава автографи на книгата си „Риалити“. В нея се разказва за шоуто „Ловци на съкровища“ – телевизионна игра от нов тип, която обещава невъобразимо зрелище, докато 12 участници се борят за награда от един милион долара. „Мястото на снимките е екзотичен остров на Фиджи, а „ловците“ са подбрани така, че да гарантират от всичко по много – тайни съюзи, психологически манипулации, горещи флиртове и явни конфликти. Но внимателно планираният сценарий се обърква още преди същинското начало – един от претендентите загива при нелеп инцидент. На негово място организаторите изпращат младия детектив Емил Боев“, разказват издателите от „Софтпрес“.
Проф. Александър Кьосев ще представи изданието „Читателски практики в България 2006-2022“. Книгата представлява обобщение на 16-годишен изследователски труд на интердисциплинарен екип от социолози, културолози, литературоведи, антрополози, педагози и психолози. Изследването се различава от PISA по това, че е насочено към всички възрасти и социални групи на българското население и се фокусира не върху функционалната грамотност, а върху четенето в свободното време, конкуриращо се с други типове културна консумация, разказват издателите от „Жанет 45“.
На панаира на книгата ще бъде представена още книгата на Ива Дойчинова „Будителите днес“. Томът е посветен на кампанията, инициирана от журналистката „Будител на годината“.
Софийският международен панаир на книгата ще продължи до 15 декември.
/ ГН
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text