site.btaОсновният проблем е въпросът с финансирането на БНР, но не с неговия размер, а – с модела му, каза Милен Митев пред СЕМ
Основният проблем е въпросът с финансирането на Българското национално радио (БНР), но не с неговия размер, а с неговия модел. Това каза пред членовете на Съвета за електронни медии (СЕМ) Милен Митев, който бе първият изслушан от регулатора кандидат за генерален директор на общественото радио. Той е на тази позиция и към момента, като мандатът му изтича на 31 октомври.
„Спорът относно това дали финансирането на обществените медии е достатъчно, или не, няма голям смисъл, ако най-напред не отговорим на въпроса за какво се получава това финансиране“, обясни Митев. Според него правилният модел би бил най-напред да бъде ясно изразена обществената мисия на медията.
Милен Митев разказа, че нереформираната все още система за финансиране на обществените медии препятства средносрочното и дългосрочно планиране и означава, че няма пряка връзка между финансирането на радиото и дейностите, които то реално изпълнява. „Донякъде свързан с това е и проблемът за привличането на мотивирани кадри, които да работят в БНР. Други предизвикателства, с които предстои да бори радиото, е това, че брандът БНР все още не е достатъчно разпознаваем сред младите хора. И се наблюдава тенденция за намаляване на времето, прекарано в слушане на радио“, посочи той.
Митев отбеляза, че въпреки това смята, че националното радио е „добре позиционирано и се справя с тези предизвикателства“. „Към момента то е една от основните информационни медии в страната със средно около 110 хиляди слушатели във всеки един момент. Средният аудиторен дял на БНР групата е над 32 процента“, допълни той.
За бъдещото развитие на „Хоризонт“ Милен Митев предвижда да се обърне внимание на музикалното оформление в блоковите предавания, като се „набляга повече на българска музика“. В следобедните часове кандидатът за генерален директор на БНР планира да се излъчват по-продължителни интервюта, задълбочени анализи и коментари, а във вечерните и нощните часове – да се използват възможностите за връзка с аудиторията.
Според Митев трябва да се работи в посока популяризиране на програма „Христо Ботев“, затвърждаване на регионалния облик на регионалните програми и установяване на сътрудничества между радио „България“ и български медии по света, както и обществени медии в страните, в които живеят по-многобройни български общности.
Митев отбеляза, че в момента се работи върху създаването на мобилно приложение за нелинейните услуги на националното радио. То ще може да бъде достъпно за аудиторията в началото на следващата година, каза той.
По думите му БНР е една от малкото медии в Европа, които поддържат шест музикални състава. През следващата година ще бъде модернизирано „Студио 1“, допълни Милен Митев.
Необходимо е радиото да застане до важните обществени каузи и да ги подкрепи, каза още той. Допълни, че една от тях е повишаването на медийната грамотност.
Изслушванията на кандидатите за генерален директор на БНР в СЕМ продължават днес с представяне на концепциите за развитие на радиото на Цветослава Георгиева, Хелия Чавдарова и Маргарит Русев. На 16 октомври ще бъдат изслушани още трима кандидати - Ива Дойчинова-Димитрова, Валерий Тодоров и Георги Даскалов. Изборът на генерален директор на БНР е предвидено да се осъществи на 17 октомври.
Милен Митев е роден на 4 март 1984 г. Завършва езикова гимназия в Пловдив с английски и немски език през 2002 г. и специалност „Право“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 2007 г.
Започва работа в БНР през 2009 г. В периода август 2018 г. – юли 2019 г. изпълнява длъжността директор на правната дирекция на общественото радио. През септември 2019 г. започва работа в БТА като главен юрисконсулт, а след спечелването на конкурс на 1 ноември става главен секретар на БТА. Заема този пост до 1 април 2020 г., когато се връща в БНР като директор на административна дирекция. През август 2021 г. е избран от СЕМ за изпълняващ длъжността генерален директор на националното радио. През октомври същата година – е избран за генерален директор на БНР с тригодишен мандат.
От 2013 до 2019 г. и от 2020 г. до момента е член на правния комитет на Европейския съюз за радио и телевизия (ЕСРТ), както и експертните групи на съюза по авторско право и публично финансиране. От април 2023 г. е член на радиокомитета на ЕСРТ, а през декември е избран за член на Управителния съвет на Европейския съюз за радио и телевизия.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text