site.btaЧетирима от кандидатите за генерален директор на БНР бяха изслушани днес в СЕМ
Четирима от кандидатите за генерален директор на Българското национално радио (БНР) - Милен Митев, Цветослава Георгиева, Хелия Чавдарова и Маргарит Русев, бяха изслушани днес в Съвета за електронни медии (СЕМ). Утре, 16 октомври, своите концепции за развитието на медията ще представят Ива Дойчинова – Димитрова, Валерий Тодоров и Георги Даскалов.
Кандидатите са изслушвани в поредност, съгласно входящия номер на заявлението за участие в процедурата, подадено пред СЕМ.
Основният проблем е въпросът с финансирането на Българското национално радио, но не с неговия размер, а с неговия модел, каза Милен Митев, който е и настоящият генерален директор на общественото радио. Мандатът му изтича на 31 октомври. „Спорът относно това дали финансирането на обществените медии е достатъчно, или не, няма голям смисъл, ако най-напред не отговорим на въпроса за какво се получава това финансиране“, обясни Митев. Според него правилният модел би бил най-напред да бъде ясно изразена обществената мисия на медията.
Според Цветослава Георгиева най-голямата ценност на БНР са хората – тези, които работят за него и тези, към които е насочена цялата програма. „В концепцията си съм заложила изцяло фокус към човешкия фактор, взаимодействието между екипите, координацията и синергията между тях, оптимизиране на работните процеси и, разбира се, заплащането на труд, което според мен е голяма болка на всяко едно ръководство на Българското национално радио“, отбеляза тя. Георгиева обясни, че ако бъде избрана за позицията, тя предвижда да се върне длъжността програмен директор.
Мисля, че БНР е длъжник на три категории хора – децата, подрастващите, хората в неравностойно положение и екосистемата, в която живеем, отбеляза Хелия Чавдарова. „Диалогът със слушателите е загубен сякаш отдавна. Иска ми се той да бъде възвърнат първо с журналистиката, която ние предлагаме и която докосва хората и техните проблеми“, отбеляза Чавдарова. Според нея трябва да има място, на което хората да съобщават своите сигнали. „Ние да отиваме да проверяваме тези сигнали, да видим защо един човек в неравностойно положение не може да мине по тази улица…“, отбеляза тя. Според нея процесът трябва да се смята за завършен тогава, когато радиото се връща към конкретния проблем, докато той не бъде решен.
Маргарит Русев обясни, че предвижда въвеждане на конкурсен подход при селекцията на кадрите и мандатност на ръководителите на програмите на БНР. „Смятам, че навиците понякога пречат, една рутина пречи на едно развитие. Според мен едно въвеждане на такава мандатност, която не е задължително да бъде ограничена като брой мандати, би помогнало за повишаване и търсене на по-добри резултати. Тоест, тук има един конфликт – генералните директори са с мандати, пък директорите на програми са без. Понякога има несменяеми директори, независимо какво се случва. Мисля, че и самият генерален директор няма правен аспект да смени някъде неработеща структура“, каза Русев.
Както писа БТА, изборът на генерален директор на БНР е предвидено да се осъществи на 17 октомври.
/ ГН
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text