site.btaПионер в изкуствения интелект ще предложи решения за действия при пандемии на Хайделбергския лауреатски форум
Иновативни идеи ще бъдат представени днес на Хайделбергския лауреатски форум, сочи програмата на конференцията. Радж Реди, един от пионерите в разработването на изкуствения интелект, ще говори за това как да бъде избегната изолацията при бъдещи пандемии.
Хайделбергският лауреатски форум (HLF) бе открит вчера в Хайделбергския университет. В 11-ото издание на HLF участват 25 лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и компютърните науки. До 27 септември те обсъждат с над 200 млади учени актуални научни проблеми в най-стария университет в Германия.
Първият ден от работната програма на форума ще започне с лекция за значението на данните в съвременния свят на Алексей Ефрос. Той е удостоен през 2016 г. С Наградата на Асоциацията за компютърна техника (ACM) за компютърни науки за приноса си в използването на методи, основани на данните, в компютърната графика. В дискусионен форум по-късно през деня за приноса на математиката и информатиката в справянето с проблемите на съвременния свят той ще разговаря с други девет лауреати на научни награди, сред които е и Реди. Той е удостоен с Наградата „Тюринг” за информатика на ACM през 1994 г. За създаването на системи с изкуствен интелект.
Винтън Сърф, един от създателите на глобалната компютърна мрежа, ще представи актуалното състояние на интернет. Той е лауреат на Наградата „Тюринг“ от 2004 г. за създаването на интернет протокола TCP/IP.
Програмата предвижда още представяне на проекти на млади изследователи и на изложбите на Музея на математиката и информатиката MAINS, създаден от фондация „Хайделбергски лауреатски форум“.
Нобеловия лауреат за физика за 2010 г. Константин Новоселов ще говори за суровините за бъдещето в Линдау лекцията, с която Нобеловите срещи в Линдау, Германия, гостуват на Хайделбергския лауреатски форум.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text