site.btaГражданско изслушване на трима от кандидатите за омбудсман се проведе в столицата


Гражданско изслушване за избор на омбудсман се проведе днес в сградата на Факултета по журналистика и масови комуникации към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Изслушването продължи 75 минути и се проведе под формата на дискусии по ключови теми, в която участниците успяха да представят индивидуалните си платформи, както и да отговорят на въпроси от публиката. Част от акцентите на дебата бяха грижата за децата, възрастните хора и хората в неравностойно положение, както и защитата на потребителските права на гражданите.
Когато институциите нехаят, това, което омбудсманът трябва да прави, е да подкрепя гражданските организации и протести, каза Мая Манолова, кандидат за обществен защитник. Tя посочи, че се кандидатира за омбудсман заради институционалната сила, включително и на текущата ѝ работа. По отношение на грижа за възрастните хора като приоритет, Манолова посочи, че има проблем с изчисление на пенсиите.
Законът за възрастните хора би осигурил по-добри възможности за социален живот, посочи тя и допълни, че съществуват варианти за организация на техния труд. Сегашните пенсионери са по-различни от тези преди десетилетия и в условията на демографска криза и липса на работна ръка, възрастните хора могат да бъдат пълноценно обучавани, каза тя.
Не само потребителските проблеми тревожат обществото, но и социалните – здраве, проблеми на хора с увреждания, каза кандидатът за омбудсман Димитър Маргаритов по време на гражданското изслушване. Маргаритов посочи, че голяма част от потребителските права на гражданите са засегнати в области като цените на стоките от първа необходимост, нормативната закрила за гражданите, изпаднали в тежко финансово положение.
Омбудсманът не може да налага санкции и няма такъв тип отношение върху пазарните механизми, посочи Маргаритов и подчерта, че да се установят принципите на прозрачност в държавата е невъзможно без участие на гражданите.
Маргаритов посочи и че част от приоритетите му са същите, които администрацията на омбудсмана е изброила в доклада си за 2024 година.
Kандидатът за омбудсман Велислава Делчева подчерта важността от правилно оказване на правна помощ за хората в уязвимо положение.
Иска ми се да се работи повече върху проблемите на децата и пенсионерите като уязвими групи, посочи тя. Възрастните хора имат нужда от защита – за тях е важно да имат право на здравеопазване, на осигуряване, но да имат право на достоен живот и да бъдат защитени от злоупотреби, допълни Делчева.
Тя посочи още, че липсата на ясна концепция за децата създава уязвимост и предпоставки да се злоупотреби с правата им и това задълбочава липсата на чувствителност от страна на административните органи.
Процедурните правила за избор на омбудсман бяха приети от парламента на 13 февруари т. г., като срокът за предложението беше 28 дни. Номинациите за омбудсман могат да правят народни представители, парламентарни групи и юридически лица с нестопанска цел в обществена полза.
Кандидатурите за омбудсман са шест. Те са на Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая Манолова и Велислава Делчева.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text