site.btaПланират се обучения по безопасен интернет по програма на Министерството на образованието и науката
Тази година по Националната програма на Министерството на образованието и науката (МОН) за информационни и комуникационни технологии планираме обучения на ученици и учители за повишаване на компетентностите по киберсигурност и безопасно използване на интернет. Това каза служебният заместник-министър на образованието и науката д-р Емилия Лазарова на конференцията "Училището в дигиталния свят", организирана от Професионалната гимназия по високи технологии "Александър Степанович Попов", съобщиха от ведомството.
Заместник-министър Лазарова припомни, че в министерството бе създадена работна група, чиято цел е да определи ключови приоритети в процеса на дигитализация в предучилищното и училищното образование, формулирайки визия за свързаните с нея процеси и резултати. Бяха разработени и насоки за използване на изкуствен интелект в образователната система, каза заместник-министър Лазарова. И допълни, че достъпът на всеки ученик до електронни учебници, онлайн курсове, виртуални библиотеки и музеи разширява възможностите за обучение и образование.
"Интеграцията на дигиталните умения в учебните програми подчертава значението на дигиталното образование. Видео уроците, онлайн лабораториите и сътрудничеството между учениците от различни места по света обогатяват учебния процес и стимулират активното участие на младите хора в него", каза още Емилия Лазарова. "В същото време дигитализацията носи и някои потенциални рискове и заплахи, и затова е необходимо да научим учениците как да създават, управляват и защитават своята цифрова идентичност, как да уважават и защитават цифровата идентичност на другите и как да се държат етично и отговорно онлайн", подчерта заместник-министърът на образованието и науката.
В конференцията, която е по инициатива на ученическия киберклуб в гимназията, участваха също председателят на Синдиката на българските учители д-р Янка Такева, специалисти по киберсигурност и безопасен интернет, учители, ученици, представители на бизнеса.
Както писа БТА, предвиждаме да се изгради цялостна концепция за дигитализацията на училищното образование, с акцент за използване на платформата "Дигитална раница", която бе изградена в предходните години, но в посока на учебното съдържание. То ще е изготвено от и за учители, ще е за учениците и ще е насочено към възможности за персонализиране на работата на учителите и на учениците, което е важен елемент от съвременното постковид образование. Това каза през юни 2023 г. министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, който представи приоритетите в работата на новия ръководен екип и предстоящите задачи пред МОН на заседанието на образователната парламентарна комисия.
Министерството на образованието и науката ще има достъп и ще използва най-добрите практики и световен опит в процеса на дигитализиране на образованието. Глобалната технологична компания "Майкрософт" ще сподели на българската страна добри практики на база сътрудничеството си с партньори по цял свят. Това бе договорено през ноември 2023 г. на среща на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков с директора за "Образование" на компанията за Африка, Централа, Източна и Южна Европа, Среден Изток Джей Ричардс-Хил. Посещение на толкова високо ниво от страна на компанията е ясен знак и за ангажимента им към реформите у нас, бе коментирано по време на срещата тогава.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text