site.btaУчени отглеждат корали в лаборатории, за да възстановяват унищожени рифове
Учени от Тайланд отглеждат корали в лаборатории, за да възстановят разрушени рифове, предаде Ройтерс.
В звездна нощ четирима морски биолози се гмуркат в плитките води край остров в южната част на страната, докато милиарди розови зрънца се издигат от океанското дъно в спектакъл, който се случва само веднъж годишно.
Това всъщност са сперматозоиди и яйцеклетки, отделени от корали. Учените събират възможно най-много проби за размножаване, тъй като се борят да спасят обширните тайландски рифове от унищожаването им, предизвикано от затоплянето на океаните и човешки дейности като туризма.
Изследването им е трудоемко, тъй като коралите хвърлят хайвера си само веднъж годишно, докато отглеждането на младите екземпляри в лаборатория може да отнеме до пет години, преди те да са готови да бъдат върнати обратно на морското дъно.
"Имаме надежда, че унищожените коралови рифове могат да бъдат възстановени и да възвърнат предишната си красота", казва Нантика Китсом от изследователския екип.
Тя допълва, че загубата на тайландските рифове не само представлява значителна заплаха за океанската екосистема, но и за икономиката на страната, тъй като оказва влияние върху туризма и рибарството, които зависят от здрави коралови местообитания за рибните популации.
Проектът за размножаване и възстановяване на корали започва през 2016 г. на южния остров Ман Най, избран, тъй като там се срещат над 98 вида корали. От началото му досега са възстановени над 4000 коралови колонии.
На проекта е даден ход, след като 90 процента от кораловите рифове в Тайланд са засегнати от масово избелване, започнало през 2010 г., най-вероятно предизвикано от повишаването на температурата на водата.
Според американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата (NOAA) светът е на прага на четвърто масово избелване на корали, което може да доведе до гибелта на обширни части от тропическите рифове.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text