site.btaФинландска фондация създаде игри в подкрепа на страдащи от психични проблеми и зависимости
Всеобщото мнение е, че игрите по-скоро напрягат, отколкото помагат на хората с психични проблеми, но опитът ни показва друго. Това каза пред БТА Венла Лейму, дизайнер на мобилни игри и мениджър на проекта за игрите „Светът на възстановяването“ (The World of Recovery - TWoR). За него финландската фондация „Лилинкоти“ бе отличена заедно с още четири европейски инициативи с Наградата за гражданското общество на ЕС. Тя бе връчена от Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) по-рано този месец на церемония в Брюксел.
Лейму и Реета Седергрен, мениджър по развитието във фондация „Лилинкоти“, получиха приза от името на фондацията. Благотворителните игри TWoR са мобилна и ролева, те са безплатни и са разработени с цел да подкрепят психичното здраве, казаха Лейму и Седергрен пред БТА.
Двете игри TWoR са разработени с мисълта за основните цели за подкрепа на надеждата, активен и смислен живот, лична автономия и самооценка. Рехабилитацията и възстановяването са отразени в дизайна и на двете игри, чието действие се развива в бъдещето, в свят на надежда, казват Лейму и Седергрен. Те подчертават, че проектът е създал „две уникални иновации в игрите със съдействието и участието на представители на всички участници във всеки етап на проекта. В дизайна се включиха освободили се от зависимостите си и хора, превъзмогнали психичните си проблеми, както и професионалисти, които работят с проблемите в местните общности”.
Много хора в уязвимо положение, както и възстановили се от зависимостите си често са в риск да бъдат маргинализирани заради това, че им липсват дигитални умения. Мобилната игра се справя с този проблем през дизайна на интерфейса – човек усвоява умението да използва смартфон, докато играе, самата игра е съобразена с предизвикателствата пред концентрацията, когнитивните ограничения и фината моторика. Играта е от типа „учиш, докато играеш“ и може да се играе самостоятелно, в група или с помощта на партньор за подкрепа, обясни Лейму. Ролевата игра е създадена като двучасово интерактивно приключение за две групи участници. „Майсторът“ ръководи играта, дава инструкции и подкрепа и гарантира безопасността и спокойствието на всички участници. В тази колективна игра, която разказва история за общуване и сътрудничество, участниците се впускат в приключение, решават проблеми, помагат си. Играта е подходяща както за начинаещи, така и за опитни играчи, подходяща е за участници с проблеми в психичното здраве, със специални потребности. Тя подпомага емоционалните и социални умения, отборния дух.
Близо 50 доброволци в групи от трима до 10 души са участвали в семинари, тестове и презентации на игрите. След създаването на игрите в тях са участвали вече стотици уязвими участници, възстановили се от зависимостите си хора, професионалисти, включили са в обучения и презентации. Мобилната игра е използвана от над 1000 души, а 300 души са изпробвали ролевата игра. Отзивите са преобладаващо положителни.
Мобилното приложение на играта TWoR е безплатно, без реклами, това е компактна игра без насилие, казват финландските специалистки. Приложението е пуснато през май 2022 г. Участниците си създават аватари, след което избират предизвикателства от реалния живот – един пример: „Ти си важен. Направи снимка на нещо, с което се гордееш“ или „Излез навън и снимай нещо голямо“. В хода на играта, докато изпълнява предизвикателствата, участникът преминава на по-високи нива. Целта е да се насърчи креативността, положителната самооценка и активният, смислен всекидневен живот. Участниците с по-ограничени дигитални умения може да се научат да използват пълноценно смартфон, докато играят.
Ролевата игра „TWoR: Тайната база“ е настолна. Тя е пусната за свободен достъп през декември 2022 г. Спечелила е престижната национална награда за игри Vuoden peliteko 2023 на Ropecon - най-значимото годишно събитие във Финландия за недигитални игри. Настолната игра се състои от осем двучасови приключения, в които участват група от двама до шестима души и един водещ играта. Всеки от участниците си създава герой и през двучасовите сесии на играта тези герои взаимодействат в света на играта, като вземат решения, правят избори, общуват и си помагат.
Засега съществува версия само на финландски език на TWoR. От фондация „Лилинкоти“ се надяват да привлекат партньори и финансиране, за да станат игрите достъпни и за хора, които използват други езици.
В анализа на резултатите от играта участвалите около 1000 души са отговорили на различни въпроси в анкета на екипа зад проекта, поясни Седергрен в отговор на въпрос на БТА как се оценява ефективността на проекта. Около 98 на сто от участниците са се съгласили напълно или частично, че ролевата игра развива социалните качества и уменията за общуване, 96 на сто са се почувствали приети от останалите по време на играта. Според 96 на сто от анкетираните моблинага игра е допринесла за това да се чувстват добре и оценени. Над 90 на сто са се развълнували от играта, 90 на сто са се почувствали активизирани в реалния живот от играта.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text