site.btaДоброволци помагат на възрастни ирландци да се борят със самотата
Емоционалното благосъстояние на възрастните хора е мотивът на ирландската фондация „Трета възраст” от десетилетия да работи по различни програми с възрастните хора.
Смятаме, че е много важно да признаем приноса на възрастните хора, каза Ейни Брейди от фондацията на церемония в Брюксел, на която ирландската фондация спечели първото място в годишната Награда за гражданското общество на ЕС с проекта си AgeWell. Призът бе връчен в четвъртък за четиринадесети път от Европейския икономически и социален комитет, консултативният орган на ЕС, който е и организацията, представляващата европейската гражданско общество. Тази годината наградата отличи иновативни проекти в подкрепа на психичното здраве на европейците, което се влошава през последните години.
„Нашата фондация работи вече тридесет години. Основната ни инициатива е Линията за помощ, на която възрастните хора могат да позвънят, когато пожелаят, между 10 часа сутринта и 10 часа вечерта. На линията се отзовават доброволци, които миналата година са приели 28 000 обаждания”, разказва Брейди. „Добре дошли” е друга наша програма, по която осигуряваме обучение по разговорен английски език на имигранти от всички възрасти в цяла Ирландия. Над 21 000 имигранти и търсещи убежище вече са преминали обучение при нас, сред тях и възрастни хора”, каза Брейди в отговор на въпрос на БТА.
Тя посочи, че проектът AgeWell продължава дейността в подкрепа на възрастните хора. AgeWell започна като пилотен проект през 2018 г. като част от здравната услуга на фондацията ни и над 500 души вече са се възползвали от нея, отбеляза Брейди. Целта е физическо, психическо и емоционално благосъстояние на възрастните хора, които може да бъдат изолирани и уязвими с напредване на възрастта.
„Фокусът в работата ни по него е остаряването да бъде свързано с положителни емоции. В този проект ключово е използването на мобилно приложение и на всеки две седмици то се използва, за да събираме информация за възрастните в нашата програма. Използваме международно утвърдени скали при наблюдението на възрастните, с които работим. Когато е нужно да се предприеме някакво действие въз основа на анализа на данните, събрани с помощта на приложението, ние веднага реагираме. Данните се анализират от професионалисти. Освен това виждаме колко е важно и какво значение има това, че тези възрастни хора имат с кого да общуват в лицето на нашите доброволци. Проектът ни действа благоприятно и на доброволците. Те преминават през обучение за това как да се грижат за възрастните хора, с които ще работят. За нас е важно хората, които предоставят услугата, както и тези, които я получават, да бъдат удовлетворени и да живеят по-добре”.
„Възрастните хора живеят в домовете си и искат да продължат да живеят там. С наша помощ това е възможно. Така подпомагаме и техните семейства, за да бъдат спокойни”, изтъкна Брейди при приемането на наградата.
Тя уточни, че доброволците посещават възрастните хора всяка седмица и прекарват с тях по един час в разговори. През останалото време се свързват с тях по телефона. На всеки две седмици фондацията извършва наблюдение, а след това и анализ на физическото и психическото състояние на участващите в програмата възрастни хора лице в лице с помощта на мобилно приложение. Отчитат се промени в емоционалното им състояние, объркване, промени в подвижността им, падания, намален апетит, болки. Тези редовни отчети на състоянието на възрастните хора могат да засегнат проблем, преди да е станало твърде късно да се реагира. Ако е нужна намеса на специалисти, ние съдействаме да се свържат с подходящите професионалисти – лекар, медицинска сестра, социален патронаж.
Всеки възрастен, който се присъедини в програмата, преминава през първоначална оценка и след това състоянието му се анализира на базата на събраните данни на всеки четири месеца. Анализите ни сочат, че колкото по-дълго възрастните хора са в програмата, благосъстоянието им се подобрява, защото вече не се чувстват самотни, социалният им живот се обогатява, подобрява се физическата им активност и самооценката, каза Брейди.
„Нашите доброволци, които работят като придружители за възрастните хора, също се чувстват по-добре. Те са хора на и над 50-годишна възраст и има много взаимно разбиране. Работата на доброволците им дава цел, смисъл, самоуважение, нови възможности за придобиване на умения и знания”, изтъкна тя.
Идеята за проекта е заимствана от подобна програма в Африка, в която жени и майки помагат на други майки.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text