site.btaИсторическа легенда за село Костанденец пресъздадоха млади таланти от детско-юношеската група към читалището
Историческа легенда за царкалоянското село Костанденец пресъздадоха млади таланти от Детско-юношеската група "Войната на таралежите" към Народно читалище „Отец Паисий 1918“ в населеното място.
Момчетата и момичетата от групата представиха пред публиката по увлекателен начин преданието, което се носи от векове в селото за синовете на дядо Георги арабаджи – Иванчо и Райчо. Секретарят на културната институция и сценарист на театралната постановка Даниела Кирилова обясни, че разказът на възстановката пресъздава голяма българска сватба по време на турското робство. „Женел се Райчо за най-хубавата мома на селото. На сватбата поканили цяло село - и българи, и турци, пропуснали само Идириз Муллоолу, най-големия богаташ в селото. Той се заканил, че ще вземе булката и ще избие семейството й. Така се случило обаче, че женихът убил пашата и след този случай всички турци, които по това време живеели в селото, се изплашили и го напуснали. Оттогава турски жител в селото не е имало никога“, разказа Кирилова. По-голямата част от населението на селото принадлежи към етнографската група хърцои, останалите жители на селото са капанци.
Театралната постановка "Идириз паша, непоканен на българска сватба" започна и завърши с кръшно българско хоро. С възгласи „браво” и ръкопляскания публиката в лекционната зала на читалището възнагради участниците във възстановката, която се посвещава на националния празник – Трети март.
Секретарят на читалището отбеляза, че младите хора от Детско-юношеската група към читалището в Костанденец вземат дейно участие във всички местни празници с театрални постановки, рецитали и представяне на различни обичаи. По повод Деня на народните будители през миналата година малките творци са представили пред жителите на селото театралната постановка"Просвещение у българския народ", а за Еньовден - възстановката на обичая "Еньова буля". Кирилова добави, че учениците в групата са на възраст между 12 и 17 години. Заради липса на училище дуцата учат в учебни заведения в Разград и Русе, но през почивните дни и ваканциите са в Костанденец и се включват в различни инициативи. Младите хора активно участваха и в разчистването на църквата „Свети Димитър“ в населеното място.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text