site.btaБританският крал Чарлз поздрави Англия с класирането на финала на Европейското първенство по футбол, на който ще присъства новият премиер Стармър

Британският крал Чарлз Трети поздравява новия министър-председател Киър Стармър, 5 юли 2024 г. Снимка: АП/Yui Mok

Британският крал Чарлз Трети поздрави националния отбор по футбол на Англия с класирането на финала на Европейското първенство в Германия, предадоха агенциите. Монархът е посъветвал футболистите на селекционера Гарет Саутгейт, които снощи победиха с 2:1 Нидерландия, в мача за титлата с Испания в неделя да се постараят да избегнат "късната драма".

Победният гол в полуфинала в Дортмунд бе дело на резервата Оли Уоткинс в първата минута на даденото от германския съдия Феликс Цвайер продължение на редовното време. Нападателят на Астън Вила се разписа след асистенция на друга резерва - крилото на Челси Коул Палмър.

На четвъртфинала "трите лъва" триумфираха с 5:3 при дузпите срещу Швейцария (1:1 в редовните 90 минути и продълженията), а преди това на осминафинала Джуд Белингам изравни в последните секунди на редовното време за 1:1 със Словакия, преди в началото на първото продължение Хари Кейн да вкара с глава победното попадение за 2:1.

Чарлз, който в началото на тази година бе диагностициран с форма на рак, изпрати на националите на Англия "на-добрите пожелания" и "най-сърдечните поздравления" на цялото кралско семейство. като в същото време им препоръча да се погрижат за "кръвното налягане" на сънародниците си по време на финала с Испания.

"Бих ви призовал да си осигурите победата далеч преди да се налагат вълшебни голове в последните минути, или дузпи, и съм сигурен, че бихте облекчили доста сърдечния пулс и кръвното налягане на нацията. Късмет, Англия!", заяви в посланието си към футболистите на Саутгейт крал Чарлз.

Големият му син Уилям, принц на Уелс, също поздрави английските национали и приветства Уоткинс, който е от любимия му отбор Астън Вила. "Каква красота, Оли! Поздравления, Англия!", заяви престолонаследникът.

Новият министър-председател на Великобритания - Киър Стармър, успя да гледа част от победния полуфинал с Нидерландия във Вашингтон, където участва в срещата на върха на НАТО. Лидерът на спечелилата предсрочните парламентарни избори Лейбъристка партия потвърди, че ще присъства на финала с Испания в неделя в германската столица Берлин.

Стармър отпразнува успеха заедно с президента на САЩ Джо Байдън, с когото се срещна за първи път лично в качеството си на британски премиер снощи. Американският държавен глава се пошегува, че победата на Англия над Нидерландия се дължи на новия лидер на британското правителство.

"Специалните отношения между Великобритания и САЩ са изключително важни. Много съм щастлив още в началото на мандата си да потвърдя отдадеността ни към НАТО", заяви Стармър в Овалния кабинет на Белия дома.

"Започнах да гледам мача заедно с премиера на Нидерландия (Дик Схоф), но не успяхме да го догледаме до края", каза британският министър-председател. "И след този мач вие двамата още си говорите?", пошегува се и по този повод Байдън.