site.btaНационалната библиотека представя своите дарители на книги
„Книгите на дарителите (2018-2022)" е наречена изложбата, която Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ) представя като част от събитията, с които отбелязва своята 145-годишнина. Тя ще бъде подредена до края на годината в централното фоайе на културната институция.
Откриването на експозицията бе съпроводено от кратък концерт на Гвардейския представителен духов оркестър, на 7 декември вечерта.
„Книгите на дарителите" е поредица, която се роди като идея миналата година, в Деня на народните будители, защото дарителите са и будители. И така, месец по месец, ние изградихме постепенно това, което ще видите днес. Представяхме части от тези дарения, много трудно подбрани, тъй като те са многообразни и различни, а всеки от тях има своята стойност и значение, не по-малка и не по-малозначна от тази на другите“, разказа д-р Бояна Минчева, ръководител на направление „Опазване на ръкописно-документалното наследство“ в НБКМ.
ДОБРОТВОРСТВО
„Дарителството е и добротворство, а доброто, както един мъдрец, останал неизвестен в страниците на философията и световната мъдрост, е споделил – добротворството е мъдростта на душата и съвестта на сърцето. Затова за нас беше много, много трудно да намерим тези дарители, които ще изразят многообразието на всичко получено и присъединено към нашите колекции през последните пет години“, посочи д-р Минчева.
Тя обясни, че организаторите на изложбата са се водили от принципа да подберат различни по вид дарители – както частни лица, така и организации, издателства, фондации, различни по вид документи, които са присъединени вече към колекциите на българския исторически архив, отдел „Ориенталски сбирки“, отдел „Ръкописи и старопечатни книги“, основния фонд на НБКМ. „Част от тези дарения бяха изпратени и насочени и към библиотеки, които са в помощ и обслужват интересите и нуждите на наши сънародници в чужбина и в страната. Изобщо, те достигнаха своите потребители и във всеки един смисъл покриха основната цел на техните дарители“, допълни д-р Бояна Минчева.
ЗА ПЕТ ГОДИНИ – 16 000 ДАРЕНИ ТОМА
По думите й НБКМ, от датата на своето основаване през 1878 година, разчита основно на този начин на попълване на своите колекции. „Историческа съдба или стечение на обстоятелствата, но това е факт и до днес. Затова ние отново се покланяме пред техния жест. Аз не смятам да изреждам техните имена, защото за пет години сме получили дарения от повече от 1200 лица и организации, които възлизат на над 16 000 тома. Би било нечестно и крайно несправедливо в момента да акцентирам върху това, което е във витрините. Би било нечестно спрямо останалите“, каза още д-р Бояна Минчева.
Тя подчерта, че освен акт на добротворство, дарението е и форма на доверие – „доверие в способността ни като институция да съхраним книжовно-документалното наследство, да го присъединим към паметта на нацията и да го запазим за поколенията“.
/ДД
/РБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text