site.btaОлимпийските медалисти по науки от Бургас откриха второто издание на пътуващата изложба "Фантастични умове"
За втора година пътуващата изложба на българските олимпийци по науки и техните ръководители със заглавие "Фантастични умове" започва своята обиколка в страната от Бургас. Фотографската експозиция бе открита официално днес във фоайето на Културен дом НХК. На събитието, организирано от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН), присъстваха трима от общо петима бургаски ученици, които са част от националните отбори, спечелили различни отличия през 2024 г.
"На снимките, които виждате, са всички национални отбори на България за 2024 г. Благодарение на много труд и усилия - на тях самите, на техните ръководители и учители, но и на техните родители, тези ученици донесоха на страната ни общо 91 медала от най-престижните международни олимпиади в света - тези по математика, физика, химия, лингвистика, информатика и изкуствен интелект", каза изпълнителният директор на СООПН Вълкан Горанов. Той припомни, че първата Международна олимпиада по изкуствен интелект бе основана миналата година в България и неин първи домакин беше Бургас, а през тази нейното второ издание предстои да се проведе в Пекин. Той уточни, че експозицията се организира за втора година съвместно от СООПН и "Фантастико груп" и цели всяка година да посети градовете, от които идват олимпийците, както и да гостува на други, където да вдъхнови още деца да изберат науката за своето развитие.
Заместник-кметът по образование в Община Бургас Михаил Ненов поздрави СООПН за това, че са избрали за своя мисия да дават добрия пример, който по думите му не би бил възможен без тези наистина фантастични умове, представени на снимките, които ни карат да се гордеем и носят добрите новини в страната ни. "Пожелавам им да продължат да всяват възхищение с постиженията си. Благодаря и на техните преподаватели и на ръководството на Профилираната природоматематическа гимназия "Акад. Никола Обрешков" за това, че с традиция и усилия възпитават поколения успешни олимпийци, които карат всички нас да се гордеем. Изложбата е уникална с това, че сме свикнали да гледаме на изложбите като на поглед към нещо минало, а тази ни показва бъдещето и имаме щастието част от тях да са тук сред нас.
България продължава да държи много високо ниво на представяне на международните олимпиади, което е много над средноевропейското, коментира Вълкан Горанов. Той уточни, че според изследванията няма връзка между брутния вътрешен продукт (БВП) и представянето на децата на международни олимпиади.
"Представянето на България в това отношение е много по-високо, отколкото е в други класации, които сме свикнали по-често да влизат в новините. Това е и основната цел на тази изложба - да покаже успехите и да вдъхнови следващите деца, които да видят, че в нормално училище, където и да е в България, ако имаш добър учител, полагаш ли огромни усилия, стигаш до международно ниво и печелиш медали", каза още Горанов. Той подчерта също, че отношенията и самата обстановка между учениците в отборите е много пълноценна, защото те се подкрепят и взаимно се радват на успехите си, помагат си, учат заедно, стават приятели, а много от бившите олимпийци след това помагат на следващите поколения олимпийци.
Пред БТА Горанов коментира още, че след София силните градове, които излъчват най-много участници за олимпийските ни отбори, са Бургас и Варна. По думите му ППМГ "Акад. Никола Обрешков" в Бургас има сериозни традиции и всяка година произвежда медалисти.
Трима от тях - Ванеса Калинкова, Стоян Балтов и Ангел Христов, бяха сред гостите на изложбата. Ангел Христов и Ванеса Калинкова са съученици в 12-и клас и имат съответно сребърен медал от Международната олимпиада по математика и бронзов медал от Балканската олимпиада по математика, както и бронзов медал от първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект. Стоян Балтов е ученик в осми клас с бронзов медал от Младежката балканска олимпиада по математика и вероятно бъдеще попълнение на международния български национален отбор по математика. Другите двама ученици, които са в изложбата са Георги Костадинов с бронзов медал от Международната олимпиада по физика и бронзов медал от Европейската олимпиада по физика и Явор Банов с почетна грамота от Международната олимпиада по биология.
Техните успехи са част от общо 40 медала, сред които два златни, 14 сребърни и 24 бронзови, спечелени от българските олимпийци през изминалата година. Заедно с останалите европейски, балкански, младежки и момичешки олимпиади, общо завоюваните медали от националните отбори са 91, в което влизат 11 златни, 40 сребърни и 40 бронзови.
"Не вярвам, че някой от нас има интерес да бъде известен или разпознаван сред съучениците си, но естествено е хубаво да бъдем оценени и да получим поздравления", коментира пред БТА Ангел Христов. Той обясни, че преди да разберат къде е силата им и тримата са се явявали още на състезания по лингвистика, физика, астрономия, докато разберат кое им харесва и кое не. Като бъдещи абитуриенти те вече имат ясна представя къде ще продължат обучението си. Ангел Христов всъщност е вече приет да следва математика в престижен френски лицей в Париж и усилено изучава и френски език.
Ванеса Калинкова заяви, че е решила да остане в България и да учи в Софийски университет. Именно участието ѝ в олимпиадата по изкуствен интелект миналата година оказва голям ефект върху избора на посока, в която да се развива в бъдеще, заради което смята да кандидатства за програмата на INSAIT. "Много по-често се споменават постиженията на спортисти или артисти, което е разбираемо, но науката също трябва да получава медийно внимание и смятам, че тази изложба се справя чудесно с тази мисия", каза още бронзовата медалистка.
Изложбата представя и информация за приноса на България към развитието на науката сред младите хора по света със създаването на част от олимпиадите, сред които Международната олимпиада по информатика (основана през 1989 г.) и Международната олимпиада по изкуствен интелект (основана през 2024 г.). Бургас присъства и в таблото с най-видните български медалисти през годините в лицето на Николай Николов, който е вече преподавател по математика в Оксфорд.
"Няма по-голяма емблема за бургаската математическа гимназия от Николай Николов, който в бургаските среди наричахме Николай Валериев. Уникален ум. Няма математик в Бургас, който да не се гордее, че тук се е раждал подобен интелект. Няколко поредни години той печели медали, а последната дори получава награда за най-оригинално решение, след което директно му е предложено да следва в Оксфорд, и то в годините, когато това е още много трудно за държави като нашата. Говорим за средата на 90-те години", разказа за БТА дългогодишният преподавателят по математика от "Акад. Никола Обрешков" Йовка Николова, която е и настоящ учител на Стоян Балтов. По думите ѝ срещата с подобни природни таланти сред децата е истинско щастие за един учител. "Децата се развиват неравномерно. Има звездички, които още в трети, четвърти клас светят. Други намират своя път доста по-късно. Някои се преориентират. Те са като цветя, чието развитие имаме щастието да наблюдаваме. Случвало ми се е ученик, който днес е вече развит специалист в света на изкуствения интелект, да направи в школата толкова интересно и нестандартно решение на задача, че останали деца да му ръкопляскат. Това е емоцията, която предизвиква докосването до подобни умове", допълни тя.
Изложбата "Фантастични умове" може да бъде видяна в Културен дом НХК до 15 февруари, след което ще продължи да обикаля страната.
Проектът се осъществява в партньорство със Столичната община, Министерството на образованието и науката, Софийския университет, Летище „София“, редица общини и с медийната подкрепа на bTV Media Group. Българска телеграфна агенция е медиен партньор на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН).
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text