site.btaНова биография на Илия Бешков излиза по случай 120 години от рождението на художника
EZ 13:49:31 06-10-2021
HT1347EZ.019
Култура - книга - Илия Бешков
Нова биография на Илия Бешков излиза по случай 120 години от рождението на художника
София, 6 октомври /Даниел Стоянов, БТА/
Нова биография на Илия Бешков излиза по случай 120 години от рождението на художника. Авторът е Иво Милев.
Изданието е част от линията с книги на значими личности от артистичния и културния ни живот, разказват издателите от "Книгомания". Дизайнер на цялата поредица е Тодор Манолов.
"Биографията е жанр, предпочитан от четящата публика, и е странно, че в България почти липсват негови автори. Животът на Бешков е достоен за подобен разказ, защото е цялостен и завършен, с много драма и с много обрати. Писал съм за широката публика, не за специалисти и се надявам да съм се справил. Бешков заслужава вниманието на всички ни", коментира Иво Милев, който в момента е заместник-директор на Националната художествена галерия.
Благодарение на достъпа до непубликувания архив на Илия Бешков, осигурен от Савка Чолакова, изданието предлага уникален поглед върху живота на забележителния и обаятелен художник и човек Илия Бешков. Докато пише биографичната книга за талантливия художник, карикатурист и мислител, Иво Милев следва като мото следните думи на Бешков: "През целия си живот желаех да бъда чист и непорочен. Това непосилно желание ми отне и мира, и чистотата".
"Илия Бешков. Биография" е с обем 240 страници и с твърди корици, богато илюстрирано със снимков материал и произведения от фондовете на плевенската галерия "Илия Бешков", Национална та художествена галерия, Дома на хумора и сатирата в Габрово, както и с помощта на лични, обществени архиви и колекции.
Редактор на изданието е д-р Пламен Петров, директор на общинската галерия в Казанлък. По думите му настоящата книга е опит за поредното припомняне на житейския и творчески път на артиста. Това е книга за карикатуриста, прехапал фас между зъбите, чийто талант на художник е забелязан още при обучението му в гимназията в Плевен. Момчето, което през 1918 г. ще започне първо да учи право, макар че еднакво добре му се отдава всичко - и точни науки, и музика, и рисуване, казва Петров.
Книгата само условно подразделя живота му на два периода - "Селото" и "Градът". Важно е да се отбележи, че Иво Милев не просто предава хронологично събития и спомени на Бешков, а умело вплита в разказа си своя анализ и думи на Бешкови съвременници (Александър Божинов, Тодор Цонев и др.) и изследователи (Владимир Свинтила, Георги Томалевски, Константин Петканов, Атанас Славов и др.), представя ни сатиричния художник и карикатурист в един по-широк контекст и културна среда, за да придобием пълноценен усет за личността на Бешков - за неговата ерудиция, светоглед, човеколюбие, посочват издателите.
"Надарен с удивителна зрителна памет и почти никога не рисуващ от натура и почти никога не рисуващ от натура, в неговите герои и типажи по-късно постоянно ще се срещат лицата от неговото детство, на най-близкото му семейно и съседско обкръжение - баща му, дядо му, майка му, лелите и чичовците, братята, съседите. Там, на село, някога той е видял всички човешки лица и всички нрави", допълва Милев.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text