site.btaОстанки на млади мъже, загинали при голямо земетресение, ценни надписи и част от акропола разкриха археолози на Хераклея Синтика
EZ 09:00:01 04-11-2021
RZ1653EZ.002 09:00
Хераклея Синтика - разкопки - открития - видео
Останки на млади мъже, загинали при голямо земетресение, ценни надписи и част от акропола разкриха археолози на Хераклея Синтика
с. Рупите, 4 ноември /Десислава Велкова, БТА/
Четири месеца продължиха тази година разкопките на древния град Хераклея Синтика край Петрич, разкривайки пред археолозите тайните на жителите му. През този период са разкрити западната част на форума и част от акропола, по който се работи за първа година. При разкопките е събрана информация както за организацията на живота нa хераклейците, така и за катаклизмите, с които са се сблъскали в миналото.
Това е най-дългият период на археологически разкопки от откриването на обекта. Най-ценният резултат от работата тази година е разкриването на част от акропола, каза пред репортер на БТА ръководителят на разкопките доц. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН). На акропола има много организиран живот през шести век и това население е с добър бит, това удължава с още сто години живота на града, не във вида, в който го познаваме, но все пак е Хераклея Синтика, посочи доц. Вагалински.
По думите му бъдещите разкрития на акропола ще дадат отговор на въпроса какво се случва след края на шести век и защо няма живот в Хераклея Синтика през следващите векове. Тази информация е важна в исторически план, защото се знае малко за прехода между античността и средновековието по поречието на Средна Струма, посочи археологът.
Скулптури, надписи, изображения допълват пъзела на хераклейците. Откритията тази година са много и тепърва ще се проучват задълбочено.
Тазгодишните разкопки са разкрили полуцилиндричен тухлен свод, в който са открити останките на няколко млади мъже на възраст между 17 и 35 години. Това са цистерни за чиста вода, а откритите в тях човешки останки са на загинали по време на силно земетресение в края на четвърти век и последвалата го мощна вълна от реката, разказа доц. Вагалински.
Откриването на човешки останки извън некрополите е рядкост, дори и след войни хората са се грижили за своите близки, затова и откритието е ценно, посочи ръководителят на разкопките. Това е и първи случай, при който археолозите намират загинали хора при катаклизмите тук на Хераклея Синтика, която е ударена от две мощни земетресения в края на четвърти и през втората четвърт на пети век. Предстои да се установи статуса на тези мъже, с какво са се хранили, в какво физическо състояние са били, техния расов тип. Интересно за историята е и установяване на причината за деформация на черепа на един от тях. Според доц. Вагалински вероятно деформацията е причинена изкуствено, което навлиза като практика от хуните. Ако това се докаже, то Хераклея Синтика ще даде най-ранния пример в българските земи на човек с изкуствено деформиран череп от края на четвърти век, посочи археологът.
Сред тазгодишните открития са три запазени плочи с цели надписи. Едната е свързана с римски държавник и генерал, за който се знае, че живее от края на първи до началото на втори век след Христа, както и плоча със списък на 28 младежи, приети в местната ефебска организация. Преди откриването на надписа съществуването на ефеби в града е било само предположение, а откритието показва и силно присъствие на хора с тракийски произход със сравнително добра социална позиция. Сред откритите надписи е и запазена плоча от началото на първи век, която дава информация за организацията на пазара.
В края на археологическия сезон предстои консервиране на обекта, но той остава отворен за посетители. На място може да се разгледа архитектурата на града, а в историческия музей в Петрич са изложени интересни и ценни находки от Хераклея Синтика. Предстои да се изгради и пътека, която да води туристите и до акропола на древния град, откъдето се разкрива гледка към целия форум.
/РЗ/
news.modal.header
news.modal.text