site.btaНад 132 милиона лева европейски средства е привлякъл бизнесът в област Видин, показва анализ на Областния информационен център
Бизнесът в област Видин реализира проекти на обща стойност 132 523 282 лева. Това показват данните от анализа на Областен информационен център-Видин (ОИЦ) за привлечените средства в областта от 2007 година досега. Това каза за БТА управителят на центъра за популяризиране на Европейските фондове в дунавския град д-р Мариела Савкова.
През първия програмен период от 2007 г. до 2013 г. има най-малко усвоени средства от бизнеса. Общата стойност на проектите по Оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика" е 11 872 530 лева, като с реализираните седем проекта фирми от областта са внедрили иновативни продукти, модернизирали са производството и са повишили конкурентоспособността си, отбеляза Савкова.
Наблюдава се значително повишаване на привлечените средства от бизнеса през втория програмен период от 2014 г. до 2020 г. Чрез проектите, финансирани от Програма "Иновации и конкурентоспособност" (ПКИП) са привлечени 41 327 030 лева, като 199 бенефициента са реализирали 234 договора, уточни експертът. Тя допълни, че за първи път финансиране са получили малки фирми от област Видин и се разширява обхвата на средните фирми,получили подкрепа от фондовете на Европейския съюз. Макар и не много финансиране са получили и стартиращи предприятия. Част от инвестициите са на фирми от други региони, които реализират проектите си на територията на област Видин.
По Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" бизнесът е получил 2 886 509 лева, като са изпълнени 23 проекта за подобряване достъпа до заетост и качеството на работните места. Анализът на ОИЦ-Видин сочи, че повечето проекти са реализирани в областния град, а също в селата, както и в по-малките общини, подчерта Савкова.
През втория програмен период бизнесът от областта е привлякъл средства и от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). По приоритетна ос "Инвестиции в материални активи" са изпълнени 38 проекта от 33 фирми на обща стойност 27 814 875 лева. Общо 3 061 657 лева по приоритетна ос "Развитие на стопанства и предприятия" са получили 72 малки и по-големи стопанства и фирми. Подкрепени са подготвителните дейности по две стратегии за местни инициативни групи, както и създаването на организация на производители в град Димово. По ПРСР проектите на бизнеса са на обща стойност 31 308 453 лева, като от подкрепата са се възползвали, както фирми и земеделци от десетте по-малки общини в селски райони, така и от голямата община - Видин. Анализът показва, че териториално инвестициите са разпределени в цялата област, а не само в областния град, каза експертът.
По думите й видинският бизнес е активен и през третия програмен период, но не толкова по програмите, съфинансирани от Европейските фондове при споделено управление (ЕФСУ), колкото по Националния план за възстановяване и устойчивост. По Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021 г.-2027 г. са сключени четири договора на обща стойност 4 175 196 лева. Няма нито един спечелен проект по другата финансираща програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". За адаптиране на работната среда по Програма „"Развитие на човешките ресурси" 10 фирми получават 1 524 201 лева, отбеляза д-р Мариела Савкова.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text