site.btaПредложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение, смятат от организация на експерт-счетоводителите
Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в становище, получено в БТА.
Според професионалната организация един от основните казуси в предложенията възниква при промените в Закона за корпоративното подоходно облагане. Експертите са на мнение, че подобна данъчна политика излага българския бизнес на риск, без в същото време да постига каквото и да било съществено облекчение на бюджетните дефицити на страната.
Понастоящем България е единствената държава от ЕС, която е въвела национален допълнителен данък, но същевременно не позволява пълното облекчение за съществена стопанска дейност. В резултат на това държавата рискува да се превърне в една от членките на ЕС с най-високо ниво на ефективна данъчна тежест за сектора на услугите, където разходите за персонал имат най-голям дял, се посочва в становището.
Особено ясно изразен е ефектът в секторите на информационните технологии и аутсорсинга, които имат най-голям принос в ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) в последните години, смятат от организацията.
В допълнение, експертите на ИДЕС коментират и Законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г., който допълнително утежнява разходите за персонал в страната. ИДЕС не подкрепя предложеното поредно увеличение на максималния осигурителен доход на 4130 лв., както и увеличението на минималната работна заплата, съответно на минималните осигурителни доходи.
Според дипломираните експерт-счетоводители това би довело до увеличаване по административен път на разходите за персонал на работодателите в България и значително влошаване на привлекателността на България като инвестиционна дестинация.
Част от предложените промени се отнасят и до Закона за данък върху добавената стойност. Финансовите експерти са на мнение, че прилагането на диференцирани ДДС ставки е неефективна социална и неудачна данъчна политика, при която държавният бюджет губи значителни приходи от ДДС, без да се постигат целените ефекти по отношение на цените на стоките, за които се сваля данъчната ставка. Поради тази причина ИДЕС подкрепя отпадането на временните намалени ДДС ставки, както и прилагането на недиференцирани ДДС ставки по отношение лекарствени продукти, като в това число съветва и против удължаването на срока за прилагане на нулева ДДС ставка за хляб и брашно.
В същото време ИДЕС не подкрепя групата от мерки, наречени "данъчната амнистия", предложени в законопроекта за държавния бюджет за 2025 г., поради факта че тези мерки дават много лош сигнал към коректните данъкоплатци.
Според оргазницията изключително притеснителна е представената информация за евентуална намеса на Българската банка за развитие (ББР) в схема за финансиране на данъкоплатци с непогасени данъчни задължения.
След анализ на публикуваната информация, представителите на организацията коментират, че по този начин се създава впечатлението, че целта е не да има реални допълнителни постъпления в държавния бюджет, а неплатените задължения към Националната агенция за приходите да се превърнат в неплатени задължения към ББР, като така временно да се постигне целта от 3 процента бюджетен дефицит, се посочва в становището.
БТА припомня, че днес се проведе първото заседание на Комисията по бюджет и финанси на НС, на което се очакваше да бъде разглеждан на първо гласуване законопроекта за държавния бюджет за 2025 година. Членовете на комисията обаче гласуваха тази точка да отпадне от дневния ред.
На днешното заседание на комисията бе отхвърлено предложението ДДС за хляба и брашното да остане нулева до края на настоящата година. От началото на 2025 година ДДС за брашното хляба бе върнато на ниво от 20 процента, след като няколко години се задържа на нулево равнище в резултат на мярка, приета заради КОВИД-19 пандемията.
На днешното заседание бюджетната комисия прие на първо гласуване Законопроект за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 година.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text