site.btaИзкуственият интелект може да породи неравенство в Европа, заяви Кристин Лагард


Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард заяви, че изкуственият интелект може да подкопае социалния модел в Европа, ако страните не развият уменията си да използват тази технология, предаде Блумбърг.
В днешната си реч на конференцията на ЕЦБ във Франкфурт, посветена на изкуствения интелект Лагард не отрече перспективите за ръст на производителността благодарение на последните пробиви, но посочи и предизвикателства.
"Дори ако изкуственият интелект допринася повече, отколкото автоматизира, то вероятно неравенството на пазара на труда ще нарасне", каза Лагард.
Търсенето на висококвалифицирани служители, които могат да използват по-ефективно изкуствения интелект, ще нарасне, докато тези, които по-трудно придобиват нови умения ще са засегнати негативно.
С тези думи президентът на ЕЦБ намеква за проблемите, с които се сблъскват централните банки при оценката си как изкуственият интелект ще повлияе на икономиките, които се затрудняват да се приспособят към многобройните дългосрочни преходи, вариращи от демография до климатични промени.
Тя цитира анализ от 2025 г., според който от 23 до 29 на сто от работните места в европейските страни са силно изложени на ефектите от автоматизацията заради използването на изкуствен интелект.
"Нашият социален модел и традиционно високите нива на защита на работните места ни пречи да разберем как един преход, който води до мащабни преразпределения на работни места, може да не доведе до сътресения. Като цяло виждам път Европа да възприеме изкуствения интелект, без да разбива своя социален модел. Но това ще изисква огромни допълнителни инвестиции в умения, за да се предотврати нарастването на неравенството", заяви Лагард.
Засягайки често повтаряната тема за необходимостта Европа да е по-автономна в един все по-фрагментиран свят, Кристин Лагард отбеляза, че изкуственият интелект също поставя въпроси в тази насока.
"Изправени сме пред нова геополитическа среда, в която вече не можем да сме сигурни, че ще имаме безпроблемен достъп до нови технологии, разработени в чужбина. Тази нова реалност засилва аргументите в полза на тезата, че Европа трябва да заеме лидерска позиция в областта на технологиите", допълни Лагард.
Подобно на останалите финансови институции, ЕЦБ следи отблизо за събития, които според високопоставени представители биха могли да повлияят на инфлацията, трансмисията на паричната политика и неутралното ниво на лихвените проценти. Това може също така да създаде нови рискове за финансовата стабилност.
Миналата година Банката за международни разплащания съобщи, че централните банки трябва да се справят по-добре с проблема, както за да преценят икономическото му въздействие, така и за да използват технологията за себе си.
"Трябва да премахнем всички бариери, които ще ни попречат да бъдем в челните редици на тази революция", каза в заключение Лагард. "Но ние също трябва да се подготвим за въздействието върху хората и климата от този преход и трябва да започнем сега".
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text