site.btaБюджетната комисия прие на първо четене законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г.
Комисията по бюджет и финанси на Народното събрание прие единодушно на първо четене Законопроект за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 година.
Служебното правителство нееднократно е заявявало, че освен гарантиране провеждането на честни и демократични избори, един от неговите основни приоритети е запазване на финансовата стабилност на страната и гарантиране на устойчиви публични финанси. В изпълнение на този основен приоритет служебното правителство пое отговорност пред бизнеса и гражданите на страната, както и пред европейските и международни партньори и внесе за обсъждане в Народното събрание проект, каза в своето изказване пред депутатите Людмила Петкова, служебен вицепремиер и министър на финансите.
Ще направим всичко възможно подготовката на закона да върви максимално бързо и да влезе на първо четене (в пленарна зала - бел. ред.) в рамките на тази седмица. Всеки ден забавяне носи щета за приходната част на бюджета, посочи народният представител Асен Василев, временен председател на комисията и бивш финансов министър. "Удължителният закон винаги е една кръпка и ако няма редовно правителство и няма приет бюджет, това означава, че до края на февруари няма да има приет бюджет. Ако отидем на избори, в най-добрия случай бюджет ще има през август", заяви Василев.
Предлагам максимално бързо да приемем Закона за бюджета, за да не остане държавата без бюджет и без правителство - това ще е пагубно и за бизнеса, и за хората, каза Василев.
Теменужка Петкова, депутат от "ГЕРБ-СДС", призова депутатите да проявят мъдрост и отговорност, за да има редовно правителство. Това правителство трябва да има ясен политически профил, за да се носи политическа отговорност, посочи Петкова.
Беше ясно, че законът за държавния бюджет не може да бъде приет до края на 2024 година, след като беше внесен на 13 декември, каза Асен Василев. Обикновено приемането на държавния бюджет продължава 5-6 седмици, допълни той.
Срокът от три месеца за прилагането на този закон няма как да отпадне - този срок е заложен в член 87 на Закона за публичните финанси, каза служебният финансов министър Людмила Петкова. След това Народното събрание може да увеличи срока за събиране на приходите, но не може да променя разпоредбите в него, каза тя.
Представителите на всички работодателски и синдикални организации изразиха желание за бързо приемане на редовен закон за бюджета и направиха предложения за промени на второ четене в законопроекта, който днес бе разгледан от комисията по бюджет и финанси.
Законопроектът, разгледан днес, включва текст, според който, когато приходите за съответния период са недостатъчни да покрият разходите и трансферите, лимитите за плащания се намаляват съразмерно до размера на приходите. Първостепенните разпоредители с бюджетни средства приоритизират плащанията си, като разходите за заплати и социални плащания са приоритет и се изплащат в пълен размер.
С решение на Министерския съвет могат да се финансират капиталови разходи и, при необходимост, други разходи и/или трансфери за сметка на наличности от предходната година с изключение на средствата на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система, пише в предложението на МС.
До приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г. се прилагат чл. 102, параграфите 2, 3 и 5 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на България за 2024 г., пише в предложението.
До приемането на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. приходите се събират и разходите се извършват съгласно действащите към 31 декември 2024 г. размери, база, механизми, процедури, критерии или други относими показатели, параметри, ограничения, минимални/максимални размери на определени показатели, свързани с осигурителните вноски, пенсиите, обезщетенията и други осигурителни плащания, и в съответствие с останалата приложима нормативна база, а пенсиите по бюджета на държавното обществено осигуряване се изплащат в пълен размер, пише в проектозакона.
/ЕС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text