site.btaВ Златната книга на Патентното ведомство днес беше вписано името на проф. д-р инж. Август Иванов, директор на Института по роботика на БАН
В Златната книга на Патентното ведомство днес беше вписано името на проф. д-р инж. Август Йорданов Иванов - съизобретател на 31 патента, който е директор на Института по роботика на БАН. Той работи в областта на роботиката, сензориката, изкуствения интелект, нано и микротехнологиите.
Името му обяви председателят на Патентното ведомство инж. Оля Димитрова в рамките на четиридесет и втората церемония по вписване в Златната книга на имената на български учени и изобретатели, допринесли за иновативното развитие на икономиката и международната слава на страната. Церемонията се състоя в Централната патентна библиотека в София.
"За 2024 година, само днес и само веднъж, разтваряме страниците и показваме тази реликва, за да добавим още едно ново име сред най-големите български иноватори, дали своя принос за науката и прогреса", каза инж. Оля Димитрова. "Нека Вашите изобретения и успехи помагат за просперитета на България и на ръководения от Вас институт. Вдъхновявайте младите!", обърна се председателят на Патентното ведомство към проф. д-р инж. Август Иванов.
Инж. Оля Димитрова и служебният заместник-министър на икономиката и индустрията д-р Давид Сукалински връчиха награда на проф. д-р инж. Август Иванов.
Председателят на Специализираната комисия за Златната книга към Патентното ведомство проф. Стефан Стефанов, който е и председател на Комисията по интелектуална собственост към Техническия университет в София, изтъкна приноса на проф. Иванов за развитието на науката, технологиите, промишлеността, като му пожела още по-големи успехи, да вдъхновява младото поколение и да издига нивото на научните постижения не само в България, но и по света.
Председателят на Патентното ведомство инж. Оля Димитрова посочи, че вписването в Златната книга е най-високото отличие, което ведомството присъжда на откриватели, изобретатели и селекционери, като израз на уважение и обществено признание за високите научни и творчески открития. Тя отбеляза, че за четири десетилетия от учредяването на Златната книга през 1981 г. в нея са вписани над 160 учени и изобретатели, измежду които авторите на 17 български открития.
Зам.-министър Давид Сукалински поднесе поздравления от името на служебния министър на икономиката и индустрията Петко Николов и изтъкна, че вписването в Златната книга е изключително престижна награда, която се дава на откриватели, изобретатели и селекционери с принос към науката, обществото и прогреса. Той поздрави екипа на Патентното ведомство, съумял през годините да запази тази традиция и да връчва всяка година отличията - израз на уважение и обществено признание за високи научни и творчески постижения. Настоящият век безспорно е век на знанието и на иновациите, каза Сукалински и изрази благодарност към проф. Иванов и колегите му, че поставят науката на онази висота, която ни прави конкурентни, можещи, знаещи в световен мащаб. Вашите постижения и открития в света на науката ни дават увереност, че сме подготвени за глобалните предизвикателства, посочи заместник-министърът.
Проф. Иванов благодари за отличието и отбеляза ролята на БАН в създаването на условия и мотивация на учените да правят открития, да изследват непознати неща, невидими за човешкото око. Ученият благодари и на Института по роботика, който също, по думите му, създава перфектни условия за тази дейност, както и на екипа и на акад. Чавдар Руменин, който е създал школа в Института и продължава да я развива. Колегите в Института работят активно и това е видимо от резултатите, които постигат, както и с подадените заявки за патенти и с реализираните такива, изтъкна проф. Иванов. Той благодари и на семейството си за търпението.
Дейността на проф. д-р инж. Август Иванов е в приоритетното направление на Европейския съюз и Националната стратегия за научно и технологично развитие: Роботика, Сензорика, Изкуствен интелект и Нано- и микро-технологии. Той е част от колективи, разработили за пръв път нова генерация сензори за магнитно поле – сензорите на Хол с максимално опростена конструкция и равнинна магниточувствителност. Тези елементи нямат аналог в контролно измервателната техника, посочват от Патентното ведомство. Имат мултифукционална приложимост в: роботиката, системите с изкуствен интелект, автоматика, сензориката, медицината, метеорологията, автоматизацията на процеси, контратерористичната дейност и др. Спецификата на новите микросензори, патентовани от проф. д-р инж. Август Иванов като съизобретател, е в това, че могат да се приложат към всяка технология и по тази причина са универсални за експлоатация. Ефектът от икономическото приложение на изобретенията е в размер на 286 000 лв. В момента са подадени 10 заявки за патентоване на изобретения със съизобретател проф. д-р инж. Август Иванов.
Сред присъстващите на церемонията бяха акад. Чавдар Руменин, ръководител на Центъра за компетентност КВАЗАР, чието име също е вписано в Златната книга на Патентното ведомство, проф. д-р Сия Лозанова, ръководител на Секция "Сензори и измервателни технологии в роботиката и мехатрониката" в Института по роботика, също вписана в Златната книга, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, изобретатели и рационализатори.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text