site.btaЗасушаването, загубите на вода, липсата на подготвени кадри са сред основните причини за проблемите с водоснабдяването, смятат учени от УАСГ
Причините за проблемите с водоснабдяването са комплексни, смятат учени от Хидротехническия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София.
Доц. д-р инж. Петър Филков, декан на Хидротехническия факултет, обясни по време на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в София, че сред основните причини са засушаването в последните години, управленски причини, финансови, липсата на добре подготвени кадри, нормативни, свързани с различните закони и подзаконови нормативни актови.
Той очерта акцентите от проведена кръгла маса "Безводие и предизвикателства пред водоснабдяването", организирана от Хидротехническия факултет на УАСГ. По думите му по време на кръглата маса учени от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) са подчертали, че климатичните изменения са факт и последните две години, както и настоящата, са сухи и с по-малко валежи, което предполага намаляване на подземните и повърхностите води.
Над 99 на сто от населението в страната е с централизирано водоснабдяване, което поставя сериозни отговорности и ангажименти пред ВиК операторите. Като цяло се наблюдава незадоволително управление на отрасъла, каза доц. Филков.
Според него загубите на вода по мрежата са големи, но до проблемите водят и други причини, и е трудно се определи първопричината.
Няма бързо решение на проблема с безводието. На пръв поглед изглежда, че загубите на вода са на първо място, но за решаването на този проблем е нужно време и целенасочени и организирани усилия, изтъкна той.
Доц. Филков посочи още, че има взаимно недоверие между различните заинтересовани страни в отрасъла, както и липсва оценка на ефективността на мерките, които са предписани в последните години. Няма и оценка на ефективността на инвестициите, които са правени в последните години. На ВиК операторите са вменени много ангажименти, а работят в недобре регламентирана нормативна база, подчерта той.
Голяма част от мерките се съдържат в програми и стратегии, но въпросът е доколко те се спазват и кой ги контролира, каза доц. д-р инж. Галина Димова.
Според нея потребителите винаги смятат, че цената на водата е висока и ВиК операторите не полагат усилия за отстраняването на течовете. ВиК операторите пък твърдят, че има много кражби на вода, които трудно се засичат. От друга страна операторите настояват, че инвестициите са много големи, което налага поскъпването на водата, коментира тя.
Доц. Димова добави, че колкото повече остаряват ВиК мрежите, толкова повече нарастват разходите за поддържането им, а в същото време населението намалява, което означава по-малко приходи за ВиК операторите.
По думите на проф. д-р инж. Димитър Аличков балансът на питейната вода е положителен, но е неравномерно разпределен.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text