site.btaИнфлацията в САЩ достигна 7-месечен максимум през ноември
Инфлацията в САЩ регистрира 7-месечен максимум през ноември, но е малко вероятно това да попречи на Управлението за федерален резерв (УФР) да намали лихвите за трети път идната седмица на фона на охлаждането на трудовия пазар, предаде Ройтерс.
Индексът на потребителските цени се е повишил с 0,3 на сто миналия месец, което е най-голямото увеличение от април, след 0,2 на сто за четири поредни месеца, съобщи днес Бюрото по трудова статистика към министерството на труда. През 12-те месеца до ноември индексът на потребителските цени е скочил с 2,7 на сто след 2,6 на сто през октомври.
Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха увеличение на индекса с 0,3 на сто на месечна основа и с 2,7 на сто на годишна основа.
Годишното увеличение на инфлацията се е забавило значително от пика си от 9,1 на сто през юни 2022 г. Въпреки това понижаването на инфлацията до поставената от УФР цел за 2 на сто на практика не се случва през последните месеци.
УФР обаче понастоящем е по-фокусирано върху пазара на труда. Въпреки че растежът на работните места се е ускорил през ноември, след като беше ограничен от стачки и урагани през октомври, нивото на безработица достигна 4,2 на сто, след като се задържа на ниво от 4,1 на сто в продължение на два последователни месеца.
Финансовите пазари са прогнозирали тази сутрин приблизителна вероятност от 86 на сто за намаление на лихвения процент с 25 базисни пункта на срещата на УФР на 17-18 декември, според "ФедУоч" (FedWatch) на Чикагската товарна борса.
През следващата година обаче се очакват по-малко намаления на лихвите, отколкото преди няколко месеца.
Въпреки че през следващата година се прогнозира по-бавна инфлация на фона на забавянето на наемите и нарастващия спад на пазара на труда, това може да бъде компенсирано от по-високите цени от митата и масовите депортации, които бяха обещани от новоизбрания президент Доналд Тръмп.
Въпреки прогнозите за по-бавна инфлация идната година на фона на понижението при наемите и растящия спад на пазара на труда, която може да бъде компенсирана от по-високите цени заради митата и масовото депортиране, обещани от новоизбрания президент Доналд Тръмп.
През 12-те месеца до ноември така нареченият основен индекс на потребителските цени е нараснал с 3,3 на сто.
УФР започна цикъла на облекчаване на паричната политика през септември. Основната лихва сега е в диапазона 4,50 на сто 4,75 на сто , след като беше повишена с 5,25 процентни пункта между март 2022 г. и юли 2023 г., за да се овладее инфлацията.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text