site.btaЕК предлага нови мерки в помощ на земеделските стопани в ЕС и срещу трансграничните нелоялни търговски практики
Европейската комисия предлага изменения на действащата правна рамка, установена в Регламента на ЕС относно общата организация на пазара на селскостопански продукти (ООП), както и нов регламент за трансгранично правоприлагане срещу нелоялни търговски практики. Това посочиха от представителството на ЕК в България.
Предложенията на ЕК имат за цел да укрепят позицията на земеделските стопани в Европа и да възстановят доверието между участниците във веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти.
Очертаните от ЕК мерки включват: подобряване на правилата за договорите между земеделски стопани и купувачи, въвеждане на задължителни механизми за медиация между земеделските стопани и техните купувачи, насърчаване на производителските асоциации чрез подобряване на възможностите им за водене на преговори, осигуряване на възможност на страните членки да им предоставят по-голяма финансова подкрепа и опростяване на правилата за тяхното правно признаване, предоставяне от страна на ЕС на финансова подкрепа за организации на производители, които биха предприели частни инициативи за управление на кризи, както и разширяване на възможността земеделските стопани да се споразумяват за инициативи за устойчивост с определени социални измерения.
Комисията предлага и нови правила за трансгранично правоприлагане срещу нелоялните търговски практики във веригата за доставки на селскостопански продукти и храни в ЕС.
Средно около 20 на сто от селскостопанските и хранителните продукти, консумирани в дадена страна членка, идват от друга членка на ЕС, посочват от ЕК.
С оглед на това е необходимо е да се засили сътрудничеството между националните правоприлагащи органи, по-специално чрез подобряване на обмена на информация, разследванията и събираемостта на наложените санкции.
Справедливостта за земеделските стопани е ключов приоритет. Достойни доходи, справедливи цени, по-силна позиция при договаряне в хранителната верига и по-добра защита. Ето защо, като една от първите мерки при новия мандат на ЕК, с гордост обявявам предложения, които ще укрепят конкурентната позиция на земеделските стопани, изтъква председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text