site.btaКръгла маса за предизвикателствата пред българските земеделски производители за достъп до пазара ще се проведе в УНСС
Катедра "Икономика на природните ресурси" и Научноизследователският център за агробизнес и природоползване на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), с участието на Министерството на земеделието и храните, организират кръгла маса "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига". Събитието ще се проведе на 15 януари 2025 г. в УНСС под егидата на ректора на университета проф. д-р Димитър Димитров, съобщиха от УНСС.
В рамките на кръглата маса ще бъдат представени и обсъдени различни аспекти на темата за достъп до пазара от различни гледни точки – практика, наука и администрация. В дискусионните панели на форума ще бъдат разгледани въпроси, свързани с това кои са предварителните и препоръчителните условия за достъп до пазара на земеделски и хранителни продукти, какви са предизвикателствата и очакванията за пазара на земеделски продукти, как българската наука може да допринесе за постигането на пазарни предимства.
Във фокуса на дискусиите ще бъдат и ползите от защитените права за интелектуална собственост при пазарната реализация на хранителните продукти, основните канали за дистрибуция и структура на веригите за доставки, възможностите и ограниченията за директни доставки на фермерски продукти и ползите от пазарните мерки и подкрепата за организациите на производителите. Целта на събитието е да насърчи обмяната на опит и диалога между науката и практиката по отношение на пазарната реализация на земеделски и хранителни продукти, с което да се засили сътрудничеството и съвместното разработване на решения в тази област.
Желаещите да вземат участие в кръглата маса могат да се регистрират онлайн до 12 януари 2025 г.
Служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов на агрофорум миналата година изрази убеждението си, че "е важно науката и практиката успешно да си взаимодействат, това да се случва през диалог, обмяна на опит, намиране и вземане на управленски решения – това е пътят, по който нашата агрохранителна верига би могла да стане по-устойчива на глобалните предизвикателства", припомня БТА.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text