site.btaПредставител на ЕЦБ предупреди за отрицателни последици от евентуално общо повишаване на митата върху вноса
Налагането на мита върху целия внос може да има по-скоро отрицателен, отколкото положителен ефект, а може да се окаже, че изобщо не е ефективно. Това заяви днес гуверньорът на централната банка на Италия Фабио Панета, който е и член на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), предаде Ройтерс.
Изявлението на Панета идва на фона на победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ. По време на предизборната си кампания той обяви, че неговата администрация ще наложи общи мита в размер на 10 процента върху вноса в САЩ от другите страни. Що се отнася до вноса от Китай, той може да бъде обложен с 60 процента, припомня Ройтерс позицията на Доналд Тръмп. Агенцията отбелязва, че именно високите вносни мита върху китайския внос в САЩ може да са с най-сериозни последици в световен мащаб.
"Не трябва да имаме илюзии, че налагането на общи мерки за издигането на протекционистки бариери е решение на нашите проблеми. Те биха имали ефект, който би бил съпоставим с използването на готварски нож в хирургията. С него не можете да извършите сложна операция", отбеляза Фабио Панета.
Управителят на централната банка на Италия посочва, че налагането на общи митнически тарифи ще раздели световната икономика на съперничещи си блокове. Според Панета това би имало отрицателен ефект върху инфлацията, производствената ефективност и общото благосъстояние.
Фабио Панета отбелязва, че общите мита може да се окажат неефективни, ако някоя държава реши да внася своята продукция по заобиколен път, чрез търговия с трети страни.
Освен това някои държави, чийто износ до голяма степен се формира от продажбата на суровини, може да ограничат износа им и това да окаже негативен ефект върху световните вериги на доставки. Осъществяването на подобна хипотеза може да нанесе сериозен удар на Европейския съюз, чиято индустрия разчита на вноса на суровини, предупреждава Фабио Панета.
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text