site.btaОчакваната икономическа политика на Тръмп ще създаде сериозни проблеми за Германия и ЕС, посочва "Ифо"
Икономическата политика, която се очаква да провежда администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, ще създаде сериозни проблеми за Германия и за Европейския съюз като цяло. Това сочи анализ на германския икономически институт "Ифо" (Ifo), получен днес в редакционната поща на БТА.
"Тръмп се застъпва за прилагането на ясно изразена протекционистка политика. Тя е основана на налагането на по-високи вносни мита и на по-големи ограничения в международната търговия. (Очаква се тази политика да бъде прилагана - бел. ред.), най-вече по отношение на Китай и вероятно спрямо Европа", посочва Клеменс Фуест, президент на базирания в Мюнхен институт. Той отбелязва, че трябва да бъде взети "подходящи предпазни мерки".
Германските експортно ориентирани компании може да понесат сериозни загуби, ако Тръмп изпълни заплахата си и Вашингтон наложи базови мита в размер на до 20 процента върху вноса в САЩ. По отношение на вноса от Китай новоизбраният президент обяви по време на предизобраната си кампания, че митата може да достигнат до 60 процента, посочва "Ифо".
Ако бъдат въведени подобни мита, то загубите само за Германия ще достигнат 33 млрд. евро. По оценки на "Ифо" германският износ за САЩ може да намалее с около 15 процента. САЩ са най-големият пазар за германските износители извън Европейския съюз, припомня икономическият институт.
Освен това износът за Китай би спаднал с 10 процента, тъй като импортът от азиатската страна за САЩ ще намалее значително, сочи аналазиът на "Ифо".
"Германия и Европейският съюз като цяло трябва да укрепят своите позиции чрез прилагането на собствени мерки. Те включват по-задълбочена интеграция на пазара на услуги в ЕС и надеждни ответни мерки срещу САЩ". Това посочва Лисандра Флах, която е директор на Центъра по въпросите на международната икономика в "Ифо".
Една от мерките, които биха защитили Евросъюза, е Регламентът относно защитата на Съюза и неговите държави членки от икономическа принуда от страна на трети държави, отбелязва Лисандра Флах.
Регламентът беше приет в края на ноември 2023 година.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text