site.bta"Арексим Инженеринг" и хотел "Сол Марина Палас" са българските победители в световен конкурс за устойчивост, предстои им съревнование на европейско ниво


Дружество "Арексим Инженеринг" и хотел "Сол Марина Палас" - първите български победители в международния конкурс за устойчивост на "Шнайдер електрик" (Schneider Electric) Sustainability IMPACT Awards, бяха наградени за успеха им в края на 2024 година на официална церемония днес в хотел "Хилтън София". Събитието се организира от "Шнайдер Електрик България" (Schneider Electric България). Кирил Асенов - младши, мениджър "Нови проекти" в "Арексим Инженеринг", получи отличието от Георги Ангелов, заместник-министър на иновациите и растежа. Никола Барбутов, заместник-кмет на Столична община с ресор "Европейски политики, международна дейност и туризъм", връчи втората награда на Златимир Кръстев, управител на хотел "Сол Марина Палас".
След успеха им в местното издание на конкурса, на двете български дружества предстои да се изправят пред конкуренцията на европейско равнище. Последният кръг на конкурса е международен и той ще излъчи крайните победители в третото издание на Sustainability IMPACT Awards. Очаква се това да стане тази есен.
В обръщението си към присъстващите заместник-министър Ангелов посочи, че компанията "Шнайдер електрик" е въплъщение на ползите от иновациите. По думите му Министерството на иновациите и растежа (МИР) е насочило усилията си да мултиплицира примера на "Шнайдер" (в областта на устойчивото развитие – бел. авт.) и стимулира този тип развитие в България.
"Процесите са бавни, но резултатите ще се усетят през идните месеци и години", добави заместник-министър Ангелов и заяви, че през тази година предстои да се отворят мерки и инструменти, основно свързани с дигитализацията на бизнеса.
Според Никола Барбутов инвестициите и дейностите в сферата на устойчивото развитие са необходими "тук и сега", за да не се допуска страната да изостава в процесите.
Ивелина Николова, генерален мениджър в "Шнайдер Електрик" - зона Южни Балкани, обвърза устойчивото развитие с енергията. Според нея енергийната устойчивост и преход са в центъра на устойчивото развитие, където ключови са процесите по декарбонизация на производството на електроенергия, а при потребяването ѝ - електрификацията и дигитализацията.
Сред участниците в събитието беше и Йонко Чуклев, заместник-председател на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi). България не е наблюдател на процесите в областта на устойчивостта, а играч, каза той пред участниците в събитието по повод награждаването на първите две български компании в международния конкурс. И в този контекст най-важният, по думите му, въпрос е всъщност "Какво ще създадем утре?"
В рамките на церемонията се проведе и дискусия на тема Innovation Talk, в която участва и Мила Ненова, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ).
"Българска агенция за инвестиции и Министерството на иновациите и растежа са създадени, за да подпомагат фирмите, които инвестират в България - български и чужди. Има насърчителни мерки - финансови и административни, за нови проекти, за разширяване, за диверсификация", посочи Мила Ненова в разговора и добави, че много фирми не се възползват от възможностите, които по закон са вменени на БАИ.
Тя посочи, че БАИ и МИР разработват в момента нова стратегия за по-добър маркетинг на България. Проблемите около привличането на инвеститорите са осъзнати и се работи по тях, каза още Мила Ненова.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text