site.btaПокачването на разходите за електронни ваучери за храна може да дебалансира пазара на дребно, алармираха от Сдружението за модерна търговия
Покачването на разходите за електронни ваучери за храна има заряд да дебалансира пазара на дребно, обяви днес във Враца изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия (СМТ) Николай Вълканов. Той припомни, че още в края на миналата година са алармирали за очаквано повишение на разходите за тези ваучери, които от тази година са изцяло електронни.
По думите на Вълканов електронизацията е улеснение за ползватели, за търговци и за самите ваучер-оператори, и по принцип би трябвало да понижава разходите, но в случая не е съвсем така. "Ако с хартиени ваучери разходите на търговеца са били 2,5 - 3 на сто, сега могат да стигнат до 5 на сто, а особено за малките търговци това е много сериозен проблем", обясни Вълканов, посочвайки, че причината е в това, че веднъж се плащат такси към ваучер-оператора и втори път се начисляват такива за банките и финансовото обслужване на транзакциите.
Той посочи още, че на ваучерите за храна се падат 8-9 на сто от оборота с хранителни стоки и безалкохолни напитки, което е 1,6 млрд.лв., като политиката е този дял от пазара да се увеличава. "Така че покачването на разходите на търговците, особено за малките търговци, го виждаме като притеснителен момент, който има заряд и да дебалансира пазара на дребно в страната", обясни Вълканов.
Едно от възможните решения е малките търговци да започнат да вдигат цените, за да компенсират от някъде този разход, но в конкурентната среда, в която се намира сектор "Търговия с храни" това вероятно не е решение, каза изпълнителният директор.
"Тук има и друго разрешение на въпроса, с промените от миналата година в Закона за корпоративното подоходно облагане министърът на финансите има право веднъж в годината да регулира таксите към ваучер-операторите. Това е едно решение, което би могло да помогне за връщането на баланса в търговията на дребно", посочи още Вълканов.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text