site.btaОБНОВЕНА Депутатите отложиха с година либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители
Депутатите отложиха с една година либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители. Това стана с гласуваните на първо четене три законопроекта за промени в Закона за енергетиката.
На 5 октомври парламентът одобри промени в Закона за енергетиката, които включваха либерализация на енергийния пазар за битовите потребители. Измененията предвиждаха от 1 юли 2024 г. Националната електрическа компания (НЕК) да престане да бъде обществен доставчик и да се премахнат квотите на производители за регулирания пазар.
В обобщения доклад на Комисията по енергетика вносителите на законопроектите обобщават, че либерализация на пазара на електроенергия за битовите потребители засяга около една трета от електроенергийния пазар в България и над 4,6 млн. битови клиенти. Изтъква се, че премахването на регулираните цени за битовите потребители ще доведе до тежки социални проблеми и се предлага отлагане с една година.
Първият законопроект за промени в Закона за енергетиката е внесен от Корнелия Нинова и група народни представители и на първо четене бе подкрепен със 151 гласа "за", 41 - "против" и 4 "въздържал се".
Законопроектът, внесен от Красен Кръстев от ГЕРБ-СДС и Рамадан Аталай от ДПС, бе приет със 122 гласа "за", 43 "против" и 31 "въздържал се".
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, внесен от Павела Митова и група народни представители от "Има такъв народ", бе подкрепен със 148 гласа "за", 44 "против" и един "въздържал се".
Депутатите отхвърлиха на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, внесен от Даниела Божинова, Васил Тодев и Венко Сабрутев с 40 гласа "за", 124 - "против" и 32 - "въздържал се". Законопроектът предвиждаше подобряване ефикасността на работа на Комисията за енергийно и водно регулиране.
В доклада на Комисията по енергетика се посочва, че съществува опасност от рязък скок на цените и невъзможност на битовите потребители да се приспособят към новите условия. Експертните прогнози показват, че излизането на домакинствата на свободния пазар ще доведе до оскъпяване на тока с повече от 20 процента. Цитират се данни на Евростат, според които и преди, и сега над 2 милиона българи са енергийно бедни, 30 процента не могат да покрият разходите си за отопление, а 28 процента не поддържат дома си достатъчно топъл.
В доклада се констатира още финансовото източване на енергийните дружества от групата на "Български енергиен холдинг" ЕАД и фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС) и изземването от енергетиката на над 5,4 млрд. лв. В текста се цитира и позиция на крайните снабдители, които подкрепят отлагането на либерализацията с една година, тъй като към момента има още нерешени казуси и неизвестни относно практическото прилагане на схемата за преходния период от 1 юли 2024 г. до З1 декември 2025 г.
В становището по вносител Георги Гьоков от "БСП за България" отбеляза, че над 2 милиона българи са енергийно бедни, а средствата от съществуващия фонд "Сигурност на електроенергийната система" са разходени за покриване на дефицита в държавния бюджет. Той даде пример с Букурещ, където след либерализацията цената на тока за домакинствата била скочила с 18 процента още месец след въвеждането й. По думите му либерализацията изисква много по-внимателна подготовка, а до момента според него подготовката е много слаба.
Павела Митова от ИТН, също в становище по вносител, обясни, че предвид равнището на доходите е необходимо да се гарантира нормално съществуване на гражданите. "Ние не сме готови за подобна реформа", посочи тя и изтъкна, че премахването на регулирането на цената за битовите потребители ще доведе до крайно негативни последици. Тя отбеляза, че в директивата за либерализиране на пазара на електроенергия никъде не се посочва конкретна дата за либерализацията. "Ние сами се обричаме на това заради заложените от Асен Василев в Плана за възстановяване и устойчивост реформи", добави Митова.
Красен Кръстев от ГЕРБ-СДС обясни, че внесеният от тях законопроект също предлага отлагането на либерализацията на пазара на електроенергия с една година.
Предлагаме либерализацията да бъде отложена с една година с допълнителен преходен период, за да могат потребителите да се запознаят с процеса на либерализация за битовите потребители, каза Красен Кръстев от ГЕРБ-СДС при представянето на законопроекта за промени в Закона за енергетиката, внесен съвместно с ДПС.
Радослав Рибарски от "Продължаваме промяната - Демократична България" заяви, че въпросното отлагане не касае крайните потребители, за които се застъпват вносителите на трите законопроекта, а касае и защитава крайните снабдители. Става въпрос единствено за отлагане на либерализацията на електроенергията, която крайните снабдители трябва да закупят и да доставят на своите потребители, обясни депутатът. "Проваляме дълго подготвени реформи преди избори", посочи Рибарски. "Ние не сме готови от 2019 г. как да стане, как този преход да бъде плавен, нищо не беше направено до момента, в който тази реформа не залегна в Плана за възстановяване и устойчивост", обясни депутатът. Рибарски посочи, че голяма част от дневното потребление за битовите потребители е на регулирани цени, по-високи от пазарните. В сегашната ситуация хората са ощетени от регулираната цена, изтъкна Рибарски.
Йордан Тодоров от "Възраждане" заяви, че от партията подкрепят отлагането на либерализацията и ще направят своите предложения между първо и второ четене на законопроектите.
/ВЙ, ЕС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text