site.btaБраншова организация иска държавата да вземе обратно контрола върху Летище Бургас
Държавата трябва да вземе обратно контрола върху Летище Бургас и въпреки концесионния договор да настоява то да оперира целогодишно, а не полетите от него да се пренасочват към Варна, както е изгодно на временния стопанин – компанията "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД. Това заяви заместник-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) Веселин Налбантов, цитиран в прессъобщение на Асоциацията.
В момента управляващите позволяват чужд инвеститор да унищожава туризма по Южното Черноморие и си затварят очите, категорична е позицията не само на Налбантов, но и на колегите му от най-големия български курорт "Слънчев бряг" и региона, посочват от Асоциацията. "Чуват се слухове, че летището ще затваря за ремонт, но никой не знае кога реално ще се случи това, нито колко ще продължи. Ясно е само, че без полети милиарди български инвестиции и дългогодишни усилия отиват на вятъра. А оттам и по-малко приходи в бюджета, които впоследствие всички ние като данъкоплатци ще трябва да събираме по един или друг начин", посочи Налбантов. И обясни, че през последните години Летище Бургас умишлено се неглижира за сметка на аеропорта във Варна, което води до скъсяване на летния сезон до едва три месеца.
Концесионерът реално стопанисва и двете летища в Бургас и Варна, като обаче умишлено пренасочва интереса и полетите към Варна, обясняват хотелиерите. "Очевидно е, че компанията-майка е избрала "любимо дете", а в света на бизнеса това се нарича нелоялна конкуренция", заяви членът на УС на БХРА и ръководител на регионалната структура на организацията в Поморие Георги Тръпков, цитиран в прессъобщението.
"От бизнес перспектива излиза, че една и съща компания саботира едното си предприятие до степен на унищожение, за да даде аванс на другото. Чрез Летище Бургас залогът се отнася до абсолютно целия туристически бранш, който включва не само настаняване, а всички видове допълнителни услуги, ресторантьорство и търговия. По този въпрос отношение не взема нито едно министерство и затова Министерски съвет демонстрира безсилие, некомпетентност и явна мълчалива подкрепа за нелоялните практики на държавно избрана компания за оператор на двете морски летища. И като награда-поощрение, "тайно и полека", концесионерът получи удължаване на концесията с още 5 години – общо 40 години", допълва Тръпков.
Според Тръпков, ако Летище Бургас и Летище Варна бяха управлявани от различни компании, тогава щеше да има реална конкуренция, която да доведе до повече полети и по-изгодни оферти за пътниците. Предложението пътуващите до Южното Черноморие да кацат във Варна и да пътуват още два или повече часа с кола, за да стигнат до желаното място на юг е неосъществимо на първо място поради липса на шосеен капацитет. Подобно предложение е не само абсурдно, то е явна подигравка и демонстрация на сигурност в правителственото безсилие и безхаберие, допълва Тръпков. Собствениците на Летище Бургас са в състояние да извършват всякакви ремонтни дейности поетапно, без да се нарушават графика на полетите, смята той.
От БХРА са категорични, че планираните ремонти на Летище Бургас не трябва да спират или възпрепятстват изпълнението на полетите от и до него. Както и че аеропортът трябва да заработи целогодишно, а не сезонно, както е в момента.
Хотелиерите очакват от местната администрация – кметове и областни управители, категорично да подкрепят региона на Южното Черноморие и да изискат от Министерския съвет адекватна защита за правото на постоянен труд и приходи на жителите на цялото Южно Черноморие, които пряко зависят от работещо летище.
От туристическия бизнес са категорични и че ще си потърсят правата по всички възможни и позволени от закона начини, като не изключват и организиране на продължителни протести.
Не искаме нищо даром от управляващите, а единствено да ни осигурят справедливи пазарни условия на труд, подчертават от БХРА.
В края на миналата седмица по повод предстоящия ремонт на летището в Бургас министърът на туризма Зарица Динкова каза, че още преди месец е инициирала среща с кмета на града и концесионера на летището, на която въпросът е бил обсъден. "Оперираме в бизнес среда и водещи са както бизнес и пазарният интерес, така и интересът на инвеститорите. Ние като държава може да подпомагаме местните власти и това беше целта на тази среща", изтъкна тогава министър Динкова.
В началото на февруари от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" съобщиха, че Летище Бургас ще бъде временно затворено за близо месец поради необходимост от ремонтни дейности. Всички полети ще бъдат спрени от 06:00 часа на 7 март. Летището ще възобнови дейността си на 30 март 2024 година. "Временното затваряне на летището е поради извършване на дейностите по поддръжка, свързани с подобряване на безопасността на настилката на пистата и осветителната система преди началото на активния летен сезон през тази година", посочи тогава концесионерът.
През втората половина на февруари от дружеството концесионер на аеропорта казаха, че пълен ремонт на пистата на Летище Бургас вероятно ще бъде направен през 2025 година. Компанията уточни, че дейностите все още са в начален етап на планиране и графикът за извършването им не е изготвен окончателно. Ремонтът ще се извършва в най-слабо натоварените месеци от годината за летището, така че да не се отрази на летния сезон през 2025 година, увери тогава концесионерът.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text