site.btaМинистър Вътев и посланикът на Унгария в България обсъдиха лицензионния режим за внос на селскостопанска продукция от Украйна у нас
Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев се срещна с посланика на Унгария в България Н. Пр. д-р Миклош Борош. Двамата обсъдиха лицензионния режим за внос на селскостопанска продукция от Украйна в България, съобщиха от пресцентъра на земеделското министерство.
Министър Вътев каза, че по отношение на лицензионния режим има координация между премиерите на Украйна и България и министрите на земеделието. "Украйна има задължението да ни информира кой изпраща стоката от тяхна страна и кой я получава в България. Единствено след спазване на това условие може да се реализира износ и внос", обясни министърът. Той даде пример с компания, нарушила лицензионния режим, която е официално изпратена на Украйна, а от тяхна страна съгласно решение на украинското правителство фирмата следва да прекъсне транзита и да загуби правото да осъществява износ за шест месеца.
Н. Пр. д-р Миклош Борош информира, че в Унгария с интерес се следят процесите, свързани с лицензионния режим между България и Украйна и черпят опит от постигнатите добри практики.
По време на срещата бе обсъдена и темата за реализацията на продукцията в лозаро-винарския сектор на международно ниво, като се разгледаха възможностите за предлагането на вино на чуждестранни пазари. Министър Вътев подчерта, че в България има модерно изградени винарски изби, които произвеждат висококачествено вино, което с успех може да се конкурира в европейски и световен мащаб.
БТА припомня, че Украйна въведе режим за издаване на лицензи за износ за България на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица на 4 декември 2023 г., след като земеделските министри на двете страни се договориха за детайлите по прилагането му. Режимът е информационен и не се намесва в търговски сделки между продавачи и купувачи.
На 26 януари т.г. Министерският съвет на Украйна прие решение, според което украинските фирми, изнасящи без лиценз за България, ще бъдат изключени от списъка на проверените износители и няма да могат да извършват износ не само за България, но и за трети страни в продължение на 6 месеца.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text