site.btaКметът проф. Христо Христов: Бюджетът за 2025 г. е бюджет на растежа и модерната трансформация


Осигуряваме средства за климатичната инсталация на ОДК, за детските градини и счетоводното обслужване, за дълбоките сондажи по селата, за Марашката минерална вода и инфраструктурата там, посочи още кметът на Шумен по време на публичното обсъждане на бюджета в понеделник вечерта
Бюджет 2025 г. е бюджет на растежа и модерната трансформация на Община Шумен. Не искаме да продължава установената несправедливост спрямо населените места в Шумен. На място бях в различни села и видяхме проблемите. Затова осигуряваме финансиране, за да намалим дисбаланса между града и селата. Повишаваме средствата за хората за осигуряване на питейна вода, образование, инвестиции, спорт, здравеопазване и социална политика.
Това каза кметът на община Шумен проф. Христо Христов в рамките на общественото обсъждане на проектобюджета за 2025 г. в сесийната зала на Общината днес.
От публикуването на бюджета до днес проведохме срещи с политическите групи от Общинския съвет. Всяка от групите предложи допълнения към бюджета и ние, според възможностите, с които разполагаме, се съобразихме с тях, посочи кметът.
По думите му, БСП, ПП, ГЕРБ, Кауза Шумен, ДПС, Възраждане са подали предложения и те са взети под внимание, посочи кметът също. Обсъждането днес се надявам да установи най-ефективния за Шумен бюджет, добави той и каза, че гласуването на сесията ще покаже дали групите мислят за шуменци или за партийните интереси на своите централи в София.
Десислава Петрова, заместник-кмет по бюджет и финанси, заяви, че общата рамка е над 156 млн. лв. Държавните приходи са 107 млн. лв. с ръст спрямо предходната година. Ръст имаме в образованието и останалите държавно делегирани дейности, каза още тя и допълни, че проектът залага на балансирани приходи и разходи, привличане на външно финансиране, дигитализация на общинските услуги, активно взаимодействие с местната общност и общинските съветници, като се спазват изискванията за ефективност и ефикасност.
На 15,4 млн. лв. нарастват нашите данъчни приходи, а 25,5 млн. лв. – неданъчните приходи, което произтича от промените в такса битови отпадъци. Тя е 10,2 млн. лв. и това са средства за чистота, посочи заместник-кметът.
Местните приходи са от данъци – 15,4 млн. лв., от глоби – 1 млн.лв., от такси – 13 млн. лв. и приходи от собственост – 7 млн. лв., както и от продажба на активи – 4,3 млн. лв.
Десислава Петрова посочи, че разходите за държавните делегирани дейности са 107 млн. лв., от които 71 млн. лв. за образование, 14 млн. лв. за социални услуги, 9 млн. лв. за здравеопазване. Те отговарят напълно на приоритетите от Управленската програма на кметския екип за растеж в образованието, културата, спорта, икономиката, каза още тя. Ръстът в образованието е 13 % и увеличение на заплатите от 1 март на заетите в сектора, подчерта тя.
В областта на Социалните политика се предвиждат 4 проекта за 7 млн. лв., чрез които се предоставя грижа за най-уязвимите социални групи от общността ни - малки деца, лица с увреждания и възрастни хора, изграждане и оборудване нова здравно-социална услуга и основен ремонт, обновяване и благоустрояване на Дома за стари хора.
В направление „Зелена община“ предвиждаме закупуването на 6 електробуса по програма „Въздух“, смяна на улично осветление, енергийна ефективност на 5 сгради за 11 млн. лв. по НПВУ, както и саниране на 20 жилищни сгради в Шумен.
За Капиталовата програма са предвидени 9,3 млн. лв. за 156 проекта, посочи още Д. Петрова.
От заема не е ползвана сумата 2,9 млн. лв., а разплатихме около 10 млн. лв. миналата година, припомни още заместник-кметът по бюджет и финанси и добави, че за 7-те общински предприятия са предвидени 16,4 млн. лв., в т.ч. и увеличение на работната заплата, ваучери за храна и пр.
Повече средства за Фонд „Култура“ предвиждаме за 2025 г., както и за инвитро-процедури по програмата „Искам бебе“, също така средства за издръжката на Симфониета Шумен, театъра в Шумен, поевтиняване на картите за градския транспорт за възрастни хора и многодетни майки, както и храна и медикаменти за кучета и котки от приюта, посочи още Петрова.
26 % ръст имаме на субсидията за култура от държавата, 3,7 млн. лв. от местна дейност отделяме за култура, припомни също тя и подчерта, че сумата за младежки дейности за 2025 г. е 75 хил. лв., което е с 10 хил. лв. повече от миналата година.
Разходи на кметствата ни са 326 хил. лв., което е 50 % от техните приходи от продажби и наеми. През 2023 г. тези пари бяха 30 %, а сега сме ги увеличили. Над 3 млн. лв. допълнително имаме за асфалтиране на улици по села. Назначени са и служители в основния щат по чистотата и поддръжката на зелените площи по селата, което се прави за първи път, допълни заместник-кметът.
Проектите на Община Шумен по европейски програми, НПВУ, КИТИ и пр. са в размер на над 89 млн. лв., като добавят допълнително финансиране към бюджета на Общината, обясни Петрова и припомни, че по Инвестиционната програма за общински проекти, финансирана от Закона за държавния бюджет, Шумен има одобрени 47 проекта, от които за 37 са със сключени споразумения с МРРБ. За някои от тях имаме проведени ЗОП, избрани изпълнители, а имаме и приключили – ул. „Северна“ и бул. „Ришки проход“, обясни тя.
По думите ѝ, за обособяване на Детско отделение за МБАЛ - Шумен Общината ще даде 400 хил. лв. Увеличени са и парите за спорт с 64 %, в т.ч. за спортна инфраструктура и дейност на клубовете. Новите предизвикателства са подготовката за преминаване в евро, за преминаване към такса смет на принципа „замърсителят плаща“, електронизацията, нова категоризация на общините, кметствата и населените места, посочи още Десислава Петрова.
Граждани зададоха въпроси, свързани с различни разходи в областта на спорта, културата, асфалтиране на участъци, бюджет за селата, кредитите, изтеглени за различни проекти, отоплението на ОДК. Кметът посочи, че отоплението ще бъде осигурено, защото там има над 1400 обучавани деца и Общината ще извърши необходимите дейности.
Не разглеждаме Костена река отделно, а заедно със селата Друмево и Кладенец. Планираме два сондажа в Друмево и Кладенец, с които ще захраним трите села, тоест и Костена река, обясни кметът на въпрос, като допълни, че има пари и за ремонта на прилежащата инфраструктура при минералния извор на с. Мараш, както и над 3 млн. лв. специално за селата с увеличение над половин милион лева за асфалтиране на улици в селата. Осигурени са също средствата за ремонта на покрива на НЧ „Добри Войников“ във връзка със 170 годишнината на читалището, като сумата ще е два пъти по 140 хил. лв. през тази и следващата година, стана ясно от думите на кмета. Добавихме 90 хил. лв. за дофинансиране на финансово-счетоводна дейност в детските градини, отделно за ремонти на детски градини, както и за ремонти на детските площадки в градините за около 90 хиляди лева, поясни проф. Христо Христов, като уточни, че става дума за значителна сума от около 400 хил. лв. за този вид дейности.
На въпрос за дълга на Община Шумен, заместник-кметът Д. Петрова обясни, че Общината има три изтеглени заема – през 2015, 2021 и 2022 г., които възлизат на 5,7 % при лимит до 15 % и в този смисъл Шумен е с отлични резултати. Четвъртият заем го изплатихме през декември 2024 г. – към Фонда за градско развитие, като той беше изтеглен за Младежкия дом, обясни Д. Петрова.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина