site.btaПрез февруари ще бъде определена цената на водата за поливен сезон 2024 г.
Крайната цел е да върнем доброто състояние на българското напояване, на българските хидромелиорации. Затова възстановяваме дирекция "Хидромелиорации", което се надявам, че ще бъде гласувано на Министерски съвет в петък. Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев на брифинг след първото заседание на Консултативния съвет по хидромелиорации и поливно земеделие.
"За нас са приоритет фундаментите в земеделието – това са поземлените отношения, хидромелиорациите и на тази база всичко останало. Нищо не подценяваме, нищо не е без значение", коментира Вътев, припомняйки, че в земеделието има две изключително важни неща – земя и вода.
Заместник-министър Георги Тошев подчерта, че към този Консултативен съвет има огромни очаквания както от медиите, така и от хората от различните браншови организации.
По думите му всички участници в заседанието днес са изразили желание за активно участие в процесите, които предстоят оттук нататък, както в ценообразуването за водата за тази година, така и за надграждането на проектите, които стартираха.
"За първи път в историята на напояването се провежда такъв съвет и се обръща такова внимание на напояването, което е абсолютно необходимо, ако искаме да имаме устойчиво и конкурентоспособно земеделие", каза изпълнителният директор на "Напоителни системи" ЕАД Снежина Динева.
Тя информира, че следващият поливен съвет ще се проведе през февруари. Той ще бъде относно определяне цената на водата за поливен сезон 2024 г., взимане на решения за методиката и продължаване действието и изменението за определяне цената на водата на напояване.
"Напоителни системи" в момента разполага с 56 процента свободен обем в язовирите си, което е достатъчен обем при обилни валежи. "Съответно очакваме пролетното снеготопене, за да акумулираме вода за напояване", допълни Динева, посочвайки, че ще има достатъчно вода за напояване за поливен сезон 2024.
"Свидетели сме на изключително продуктивен формат, който демонстрира амбицията на Министерство на земеделието и храните да намери цялостно решение на проблемите, свързани с поливното земеделие – започва се от развитието на научния потенциал, минава се през целеви инвестиции в хидромелиоративни съоръжения, предвижда се осигуряването на вода за напояване на цена, субсидирана от държавата като услуга от общ икономически интерес, предвижда се създаването на условия за сдружаване на земеделските производители и възможността да планират единно своите селскостопански дейности", заяви Руси Николов, председател на Национален съюз на водоползвателите, призовавайки земеделската общност да се сдружава.
Миналата седмица министър Вътев направи първа копка на обект на "Напоителни системи" край град Ихтиман. "След доста години и много сериозни усилия най-накрая днес правим първа копка на първия канал, който ще бъде рехабилитиран от всички 24 проекта, завършването на които трябва да се случи през 2025 г.", каза Вътев.
Обектите включват рехабилитация на два канала на "Напоителни системи", финансирани по мярка 4.3 "Подкрепа за инвестиции в инфраструктура, свързана с развитието, модернизирането или адаптирането на селското и горското стопанство" от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text