site.btaПроектът "Ядар" заслужава да бъде разгледан от ЕС, казва сръбският министър на енергетиката


Сръбският министър на минното дело и енергетиката в правителството в оставка Дубравка Джедович Ханданович заяви, че проектът "Ядар" за добив на литий от мултинационалната компания Рио Тинто (Rio Tinto) заслужава да бъде разгледан от ЕС заради ползите, които може да донесе на Сърбия, съобщи сръбската секция на радио Свободна Европа.
„Остава да се види дали ЕС ще прецени, че проектът заслужава внимание да бъде анализиран и включен в списъка с проекти за критични суровини извън ЕС“, каза днес Джедович Ханданович в предаване на телевизия „Първа“.
Тя добави, че ЕС е съобщил, че в близко бъдеще ще публикува списък с проекти за критични минерални ресурси извън своята територия.
Дубравка Джедович Ханданович каза, че правителството на Сърбия "е търпяло критики и слушало твърдения, че няма да има нито един литиев проект и че ЕС иска да направи колония от Сърбия и че иска само добив на суровини".
На 25 март Европейската комисия публикува списък от 47 стратегически проекта за насърчаване на производството в ЕС на 14 от 17-те суровини, които преценява, че са от критична важност за енергийния преход и сигурността. Очаква се обявяването на списъка на проектите извън ЕС.
Проекти, които са обявени за стратегически от ЕС, получават финансова подкрепа от Съюза и опростени процедури за издаване на разрешителни.
„Става дума за 13 страни членки на ЕС – Белгия, Франция, Италия, Германия, Испания, Естония, Чехия, Гърция, Швеция, Финландия, Португалия, Полша и Румъния. Що се отнася до Сърбия, все още имаме стратегически проект, който беше признат в Сърбия и потвърден преди 20 години“, коментира Джедович Ханданович.
Сръбското правителство съживи миналата година плановете на „Рио Тинто“ за откриване на рудник за литий в долината Ядар, Западна Сърбия. Проектът на стойност 2,4 милиарда долара беше спрян преди две години заради протести на екоактивисти. Част от гражданите и екоактивисти са против добива на литий и бор, тъй като според тях той представлява голям риск за околната среда. В редица сръбски градове бяха организирани мащабни протести с искане проектът да бъде спрян.
ЕС и Сърбия подписаха миналата година ключово споразумение за сътрудничество в областта на добива на литий и за засилване на връзките в производството на батерии и електрически превозни средства. На подписването на меморандума за разбирателство присъства наред със сръбския президент Александър Вучич и германският канцлер Олаф Шолц.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text