site.btaДа стартира обсъждането на предстоящи промени в Закона за водите беше решено на Консултативен съвет по хидромелиорации и поливно земеделие
Трябва да привлечем млади и високообразовани кадри в сферата на хидромелиорациите. Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев по време на втория Консултативен съвет по хидромелиорации и поливно земеделие, който се проведе днес. Той посочи, че е необходимо да има и споразумение с университетските среди, за да бъдат предвидени повече бройки при прием за кандидатстване, съобщиха от пресцентъра на аграрното министерство.
В заседанието участие взеха заместник-министърът на земеделието и храните Георги Тошев и изпълнителният директор на "Напоителни системи" ЕАД Снежина Динева.
Заместник-министър Тошев информира, че са предприети редица мерки за възстановяването на напояването и за рехабилитацията на инфраструктурата ще бъдат инвестирани 100 млн. евро по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.
Участниците в Консултативния съвет приеха цените, по които ще се извършва доставката на вода за напояване за поливен сезон 2024 г. По време на заседанието се обсъди и рехабилитацията на обекти на "Напоителни системи" ЕАД, с цел възстановяване на водната инфраструктура чрез финансиране от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Участниците се договориха за изработване на критерии, с които ще се определят обектите за приоритетно ремонтиране. Министерството на земеделието и храните ще ускори разговорите с Министерство на околната среда и водите за облекчаване законодателството за водовземане от повърхностни и подземни води за напояване.
По време на заседанието се реши да се стартира обсъждането на предстоящи промени в Закона за водите.
БТА припомня, че след първото заседание на Консултативния съвет по хидромелиорации и поливно земеделие министър Вътев заяви, че крайната цел е "връщането на доброто състояние на българското напояване, на българските хидромелиорации". Затова се пристъпва към възстановяване на дирекция "Хидромелиорации".
"За нас са приоритет фундаментите в земеделието – това са поземлените отношения, хидромелиорациите и на тази база всичко останало. Нищо не подценяваме, нищо не е без значение", коментира Вътев, припомняйки, че в земеделието има две изключително важни неща – земя и вода.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text