site.btaТехнологична конференция "Умни машини и интелигентни софтуери" събра ученици и бизнес в Стара Загора
В Стара Загора се проведе технологична конференция на тема "Умни машини и интелигентни софтуери - цифровизацията в индустрията - шанс за ускорен растеж на регионите". Събитието събра на едно място ученици, студенти инженери, ръководители и работещи в индустриални предприятия в областта.
"Нашата компания е високо технологична компания, която работи в посока внедряване и интеграция на софтуерни системи. Оперираме от около 15 години и създаваме инициативи с различни компании- държавни институции, общини, училища, университети. През последните години организираме такива технологични конференции. Главната цел на тези наши инициативи е да създадем разбиране и визия за новите технологии и техните конкретни възможности. Много често се говори за нови технологии и свръх съвременни системи, но много често това не се разбира от хората и тяхното приложение в практиката, каза по време на откриването един от организаторите инж. Алек Куюмджиян, основател на "Хайкад Инфотех". Той допълни, че през последните години Стара Загора се е доказал като "един иновативен регион".
Куюмджиян припомни, че в региона на Стара Загора предстои голяма трансформация. "Виждам един много голям шанс тези технологии да бъдат един заместител на тази трансформация, която предстои", допълни той.
Куюмджиян представи пред присъстващите, че според Индекса на Европейската комисия на навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI) за 2022 година, България се намира на предпоследно място по дигитализация. "Равнището на уменията в областта на цифровите технологии е сред най-ниските в Европейския съюз. Цифровизацията на малките и средни предприятия в България е наполовина от средната за ЕС, а само 6 на сто от тях предприятията използват големи информационни масиви - 10 процента от услугите са в облак, а само 3 на сто използват изкуствения интелект“, допълни той.
Основателят на "Хайкад Инфотех" обясни, че цел и визия на компанията за бъдещето е "да помогнем на България да стане притегателен център за високо технологични компании за развой и производство на иновативни изделия в Източна Европа, както и да помогнем за създаването на български стартиращи компании“, посочи още той.
По време на срещата началникът на отдел "Инвестиции" в община Стара Загора Росица Райкова представи увеличението на преките чуждестранни инвестиции през последните пет години. Те са се увеличили с 18 на сто. Това е много показателен ръст, че Стара Загора започва да бъде привлекателна за бизнеса. Само през последните три години в града успяхме да привлечем инвестиции на обща стойност 205 млн. лева, които ще разкрият над 2200 нови работни места", обясни тя.
От думите ѝ стана ясно, че сред десетте най-големи и развити сектора в Стара Загора са хранителна промишленост, производство на пластмаса и метални продукти.
Конференцията имаше за цел да представи пред компаниите в региона на Стара Загора начините за постигане на по-високо ниво на технологичност и ефективност чрез използването на съвременни софтуерни технологии. Бяха обсъдени възможностите на младите хора да работят в съвременна бизнес среда, еквивалентна на тази на специалистите във водещите технологични държави в света.
Лекторите представиха с нагледни примери, че съвременните технологии и цифровизацията в индустрията са в голяма полза за регионите в България. Съорганизатори на форума бяха и "Аутомотив Клъстър България".
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text